دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب آرای وحدت رویه حقوقی (کاربردی)

کتاب آرای وحدت رویه حقوقی (کاربردی) | بلوط سفید
کتاب آرای وحدت رویه حقوقی (کاربردی)
155,000 تومان

کتاب آرای وحدت رویه حقوقی (کاربردی)

کتاب آرای وحدت رویه حقوقی (کاربردی)

هرگاه میان شعب مختلف دادگاه‌ها اعم از تالی و عالی، در موارد مشابه و یا استنباط از قوانین آرای مختلفی صادر شود، هیأت عمومی دیوان عالی کشور، وظیفه دارد برابر اصل 161 قانون اساسی و ماده 471 قانون آیین دادرسی کیفری جهت رفع اختلاف و ایجاد وحدت رویه‌ی قضایی، نظریه‌ای را در قالب رأی صادر می‌کند که در اصطلاح به آن «رأی وحدت رویه» گویند. رأی وحدت رویه از ارزشی برابر با قوانین برخوردار است؛ به طوری که پیروی از آن در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن، لازم‌الاتباع است و فقط به موجب قانون یا رأی وحدت رویه مؤخری که برابر قوانین صادر می شود، قابل تغییر است.

بدون تردید، اطلاع و آگاهی از آرای وحدت رویه، برای حقوقدانان، وکلا و دارندگان پایه قضایی یک ضرورت محسوب می‌شود؛ و به همین خاطر است که در آزمون‌های حقوقی از جمله آزمون وکالت و قضاوت نیز، برخی از سؤالات از آرای وحدت قضایی طرح می‌گردد. در کتاب آرای حدت رویه (کاربردی)، مهم‌ترین آرای وحدت رویه با دسته‌بندی موضوعی با اِعمال آخرین اصلاحات و الحاقات جمع‌آوری شده است. همچنین، با طراحی بخشی به عنوان «بیازماییم»، نمونه سؤالات چهارگزینه‌ای سنوات قبل آزمون‌های حقوقی، با ذکر عنوان و سال آزمون آورده شده است.


ویژگی‌های کتاب:

 • گزیده مجموعه آرای وحدت رویه کاربردی
 • طبقه‌بندی موضوعی آرا، تحت شش عنوان آرای وحدت رویه حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری
 • ذکر موضوع رأی، شماره و تاریخ صدور آن
 • بیان مواد مرتبط با رأی وحدت رویه در ذیل آن
 • ذکر آرای وحدت رویه قضایی که به موجب قوانین جدید نسخ ضمنی شده‌اند، در قالب نکته
 • ارائه سؤالات چهارگزینه‌ای منتخب آزمون‌های حقوقی مرتبط با رأی وحدت رویه

  مشخصات کتاب
  شابک9786007896594
  نویسنده

  مهدی فلاح خاریکی

  زبانفارسی
  ناشردوراندیشان
  جلدسلفون
  قطعوزیری
  تعداد صفحه219
  سال انتشار1401

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب