دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

SAT

آزمون SAT یا اس ای تی یا ست که مخفف Scholastic Aptitude Test می‌باشد، مختص متقاضیان پایه‌های پایانی دوره دبیرستان است که خواهان پذیرش در دانشگاه های برخی از کشورهای مختلف دنیا در مقطع کارشناسی هستند. این آزمون در کشور آمریکا و اولین بار در سال 1926 توسط مؤسسه «College Board» پایه‌گذاری شد و اکنون توسط سرویس آزمون تحصیلی «ETS» یا «Educational Testing Service» مدیریت می‌شود.
به طور کلی، آزمون SAT برای ارزیابی مهارت‌های نوشتاری، کلامی و ریاضی داوطلبان طراحی شده است. متقاضیانی که خواهان شرکت در دوره های کارشناسی و ادامه تحصیل در این مقطع، به خصوص در کشوهایی مثل ایالات متحده آمریکا، استرالیا و کانادا هستند، ملزم به گذراندن آزمون SAT و کسب نمره قبولی در آن هستند. 
علاوه بر این، اگر دانش‌آموزی به دنبال پذیرش در یک دوره خاص باشد، می‌تواند برای نشان دادن دانش و درک خود از آن موضوع خاص، در آزمون‌های موضوعی SAT شرکت کند. آزمون های موضوعی در زمینه هایی همچون ادبیات، تاریخ، ریاضیات، علوم گوناگون و همینطور زبان های خارجی ارائه می شود.

نکات برجسته آزمون SAT

 • نام آزمون : SAT
 • فرم کلی SAT: آزمون ارزیابی آکادمیک
 • وبسایت رسمی : https://collegereadiness.collegeboard.org/sat
 • مشهورترین ویژگی: الزامی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در کشورهای مختلف
 • تایید شده توسط: بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان، استرالیا، نروژ ، ترکیه، آمریکا و کانادا
 • نحوه برگزاری آزمون: آزمون کتبی
 • هزینه آزمون: 96.5 دلار بدون مقاله و 113.5 دلار با مقاله
 • محدوده نمره قبولی : نمره 400 الی 1600
 • مکان برگزاری آزمون: سراسر دنیا

انواع آزمون SAT
آزمون SAT – 1 که به عنوان آزمون اصلی SAT شناخته می‌شود، یک امتحان عمومی بوده که در پی ارزیابی مهارت‎های ریاضی و کلامی دانش‌آموزان است و گذراندن آن برای ورود به مقطع کارشناسی در برخی از کشورها الزامی است. در مقابل، آزمون SAT – 2 نیز وجود دارد که یک آزمون موضوعی است و بر یک حوزه خاص تمرکز بیشتری دارد. آزمون SAT موضوعی به طور کلی به کسانی توصیه می‌شود که قصد دارند تا در دانشگاه‌های برتر و با رتبه عالی پذیرش دریافت کنند.

ساختار و بخش‌های مختلف آزمون SAT
به طور کلی آزمون SAT از بخش‌هایی تشکیل شده است که بیشتر در همان دوره دبیرستان توسط دانش‌آموز فرا گرفته شده‌اند و از این جهت دانش‌آموزانی که دروس خود را در مقطع متوسطه به خوبی پشت سر گذاشته‌اند، نباید نگرانی خاصی در این رابطه داشته باشند. این آزمون از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

 • الف) بخش نگارش (انشاء)
 • ب) بخش درک مطلب
 • ج) بخش ریاضی

نمرات آزمون SAT
نمره کلی یا سقف نمره در این آزمون «1600» است و هر بخش به‌صورت جداگانه نمره دارد. به‌صورتی که در بخش ریاضیات، نمره‌ای بین 200 تا 800 دریافت می‌کنید و در بخش دیگر که شامل سوالات چند گزینه‌ای نگارش و درک مطلب است نیز نمره‌ای بین 200 تا 800 برای داوطلب اعلام می‌شود. مجموع نمرات دریافتی این دو بخش برای شما، تعیین‌کننده نمره‌ نهایی است.

محدوده نمرات آزمون SAT: نمره خوب SAT  برای دانشگاه‌ها در چه محدوده ای است؟
در همین رابطه، نمره نهایی‌ای که خوب تلقی شود، بسته به رشته، دانشگاه و کشور موردنظر فرد متفاوت است و به هیچ وجه نمی‌توان مطلقا نمره‌ای را خوب یا بد در نظر گرفت. با با این وجود اما معمولا نمرات بالای 1260 به عنوان نمره‌ای مناسب جهت پذیرش در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها شناخته می‌شوند. هرچند که به طور کلی نمرات بالای 1000 نیز قابل قبول به شمار می‌رود و نمره 950 متوسط قلمداد می‌شود.

مدت اعتبار نمرات SAT
در صورت تغییر نکردن معیار های SAT، نمرات این آزمون برای یک دوره 5 ساله معتبر است.

نمايش 1 تا 9 از 9 (1 صفحه)