دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب اصطلاحات حقوقی به زبان عربی

کتاب اصطلاحات حقوقی به زبان عربی | بلوط سفید
کتاب اصطلاحات حقوقی به زبان عربی
190,000 تومان

کتاب اصطلاحات حقوقی به زبان عربی

کتاب اصطلاحات حقوقی به زبان عربی

درس اصطلاحات حقوقي به زبان عربي به ارزش يك واحد درس اختياري رشته حقوق مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. در ارتباط حقوق با فقه جاي هيچ ترديدي نيست، بيش از هزار و چند صد سال است كه فقهاي عظام در فقه كار كرده و آثار گرانبهايي را از خود به يادگار نهاده‌اند؛كليد استفاده از اين گنجينه پربها دانستن اصطلاحات است، از سويي تخصصي شدن و گستردگي دامنه و گستردگي دامنه علوم تدوين فرهنگ اصطلاحات مربوط به هر علم را براي دستيابي سريعتر به معناي كاربردي واژه در آن علم ضروري‌تر ساخته است، به گونه‌اي كه فرهنگهاي عمومي نياز محقق را برآورد نمي‌سازد به همين دليل شاهد تأليف فرهنگ اصطلاحات در رشته‌هاي مختلف جامعه‌شناسي، علوم سياسي، اقتصادي و نيز پزشكي و فني و ديگر علوم هستيم.

در رشته حقوق نيز تاكنون فرهنگ اصطلاحات نوشته شده ولي فرهنگ‌هايي كه نوشته شده است، تا آنجا كه نويسنده استقصا نموده‌ام يا به صورت كتاب لغت فرانسه به فارسي يا انگليسي به فارسي يا عربي به فارسي و بالعكس است يعني به قدري مختصر است كه معني اصطلاحات را از آنها نمي‌توان فهميد يا مانند تأليفات استاد دكتر محمد جعفر جعفري لنگرودي است كه اولاً مفصل است ثانياً به طوري تخصصي نوشته شده است كه قابل استفاده براي دانشجويان دوره كارشناسي حقوق نيست.

لذا اين جانب در سالياني كه درس مزبور را در دانشكده‌هاي حقوق تدريس مي‌نمودم، مصصم شدم كه جزوه‌اي را در حدود توانايي، براي دانشجويان اين رشته فراهم نمايم.

در اين راستا براي اينكه اصطلاحي ناگفته نماند دوره پنج جلدي مبسوط استاد دكتر جعفري لنگرودي را مبنا قرار دادم و با ترتيبي، كه ايشان در آن كتاب آورده اصطلاحاتي را كه مشهور و قابل استفاده براي دانشجويان در سطح كارشناسي است انتخاب و با قلمي ساده با استفاده از كتابهايي كه در كتابنامه معرفي شده است آنها را تنظيم كردم و براي هر اصطلاحي توضيح نوشتم در تعريف اصلاحات بيشتر از كتابهاي درسي دانشجويان استفاده كردم. به دو علت‌:

دانشجويان يكبار آن مطالب را در درس‌هاي خود خوانده‌اند لذا فهم آنها براي ايشان آسان است.
دو بار خواندن آن در اين درس موجب مي‌شود كه آنها را به خاطر بسپارند. اگر اصطلاحي را قانون تعريف كرده همان تعريف را نوشتم زيرا همان تعريف مطمئن است و دانشجويان بايد به متون قانوني عنايت بيشتري داشته باشند.
كاري كه انجام شده براي دانشجويان كارشناسي است، لذا از ورود به مسائل اختلافي و استدلالي پرهيز شده است. سعي شده است كه اصطلاحات به زبان ساده و روان و قابل فهم بيان شود و به علت يك واحد بودن درس، اصطلاحاتي كه ضروري نبود حذف گرديد. نويسنده با بضاعت كم و نداشتن وقت كافي اقدام به تهيه اين وجيزه نموده كه يقيناً داراي نقص‌هاي فراواني است. از دانشجويان عزيز و اساتيد گرامي انتظار آن است چنانچه نقصي در ‌آن ديدند به اين حقير تذكر بدهند تا در آينده اصلاح شود.

من الله التوفيق و عليه التكلان
اكبر نايب‌زاده

مشخصات کتاب
شابک9786001141836
نویسنده

اکبر نایب زاده

زبانفارسی - عربی
ناشرخرسندی
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه288
سال انتشار1398

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب