دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب حقوق بیمه

کتاب حقوق بیمه | بلوط سفید
کتاب حقوق بیمه
140,000 تومان

کتاب حقوق بیمه

کتاب حقوق بیمه

زندگی، سلامت و دارا یی افراد همواره در معرض حوادث و بلایای طبیعی قرار دارد. بیم از خسارات ناشی از این حوادث ، انسانها را به مقابله و تمهید راههای پیشگیری و جبران خسارات احتما لی فرا خوانده و در طول حیات بشری متناسب با نحوه زندگی و ساختار اجتماعی ، وسا یل و ابزار مختلفی به این منظور به کار گرفته شده است . انتخاب واژه بیمه در زبان فارسی نیز متوجه بیم از حادثه و خسارت بوده، ولی در زبانها ی انگلیسی 1، فرانسه 2 و عر بی 3 در نام گذاری این تأسیس به جا ی بیم به تأمین و امنیت ناشی از آن توجه شده است.
در عصر زندگی روستا یی، که اساس روابط اجتماعی بر کانون خانواده و قبیله بنا نهاده شده بود، در هنگام ورود خسارات جانی یا مالی به هر یک از اعضا، همه قبیله با همیاری و تحمل بخشی از خسارات ، به مقابله با آن می پرداختند. این مکانیزم در صو رتهای گوناگونی جلو ه گر می شد: کمک و دستگیری از کار افتاد گان (در اثر پیری یا حوادث )، تکفل خانواده ها یی که سرپرست خود را از دست می دادند، کمکهای مختلف به مال باختگان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی، پرداخت دیه درصورتی که عضو قبیله مسئول خسارات وارد به ثالث بود... 

بیمه، عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرفی دیگر، در صورت وقوع بروز حادثه، خسارت وارد بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. از این رو، نقش اصلی بیمه، ایجاد تأمین مالی  است. کتاب حقوق بیمه، تألیف دکتر ایرج بابایی، جزء معدود کتاب هایی است که به طور نسبتاً جامع به تبیین حقوق بیمه از حیث علمی و کاربردی پرداخته است. این کتاب در چهار فصل نگارش شده است، که مؤلف در فصل اول با رویکرد علمی به تعریف بیمه، انواع آن و اوصاف عقد بیمه از حیث فقهی و قانونی پرداخته است. فصل دوم با رویکرد بیشتر کاربردی، به اصول و عناصر مشترک عقود بیمه شامل:

 • ریسک موضوع بیمه و استثنائات آن
 • شرایط و نحوه پرداخت بیمه و ضمانت اجرای عدم پرداخت آن
 • وظایف بیمه گذار و بیمه گر در صورت وقوع حادثه موضوع بیمه

ضمن استناد به قوانین موضوعه ایران و نیز قوانین فرانسه به عنوان خواستگاه تدوین قانون بیمه، اختصاص یافته است.

فصل سوم نیز به همین ترتیب، در خصوص قواعد خاص بیمه های خسارت که شامل سه بخش:

 • اصول مشترک بیمه خسارت
 • احکام خاص بیمه اموال
 • احکام خاص بیمه های مسئولیت

امّا در فصل پایانی، نگارنده به طور ویژه به بحث مسئولیت جبران خسارات ناشی از وسائل نقلیه موتوری، نظام خاص جبران خسارت بدنی از جمله صندوق تأمین خسارت های بدنی و دعوی زیان دیده پرداخته است؛ که توضیحات ارائه شده در این فصل، می تواند راهنما و راهگشای بسیاری از مخاطبان در این رابطه باشد. کتاب در مجموع، نثر روانی دارد و موضوعات و مباحث به خوبی سرفصل بندی شده اند.

  مشخصات کتاب
  شابک9786000204648
  نویسنده

  ایرج بابایی

  زبانفارسی
  ناشرسمت
  جلدشومیز
  قطعوزیری
  تعداد صفحه272
  سال انتشار1401

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب