دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب حقوق کیفری خانواده

کتاب حقوق کیفری خانواده | بلوط سفید
کتاب حقوق کیفری خانواده
40,000 تومان

کتاب حقوق کیفری خانواده

کتاب حقوق کیفری خانواده

تعداد جرايم مرتبط با خانواده و موضوعات مورد حمايت در اين جرم‌انگاري‌ها، مطالب آن را در پنج بخش گنجانده‌ايم:

بخش نخست به ضرورت حمايت حقوق كيفري ‌از خانواده و ويژگي‌هاي آن اختصاص دارد كه در دو فصل، ضرورت ورود حقوق کيفري به حوزه‌ي خانواده و ويژگي اين ورود را مورد بحث قرار می‌دهد. اين بخش با روشن كردن مفهوم حقوق عمومي و خصوصي و ارتباط اين دو، به بحث ضرورت ارتباط و چگونگي ارتباط می‌پردازد و درصدد آشتي دادن اين دو حوزه به منظور توجيه دخالت حقوق كيفري به عنوان جزئي از حقوق عمومي، در روابط خانوادگي است. روشن شدن اين مباحث در فصل نخست از اين بخش، موجب فراهم آوردن مقدمات براي شكل‌دهي حقوق كيفري خانواده می‌شود كه در فصل دوم همين بخش به آن می‌پردازيم. در اين فصل، ويژگي‌هاي دخالت دولت در حريم خصوصي در حوزه‌ي كيفري ماهوي و حوزه‌ي كيفري شكلي تبيين و توجيه می‌شود.

بخش‌هاي دوم تا چهارم تحقيق، به رويكرد قانون‌گذار ايران در جرم‌انگاري خاص در حوزه‌ي خانواده اختصاص دارد. منظور از جر‌م‌انگاري خاص، وضع عناوين مجرمانه‌اي است كه ويژه‌ي خانواده هستند و در روابط ساير نهادهاي اجتماعي ديده نمي‌شوند. موضوع بخش دوم، جرايم مربوط به عامل تشکيل‌دهنده‌ي خانواده (نکاح) است و رفتارهايي که در اين مقطع جرم‌انگاري شده را مورد بحث قرار می‌دهد، بخش سوم جرايم مرتبط با روابط اعضاي خانواده و نيز جرايمي که شيوه‌هاي انحلال رابطه‌ي زوجيت را منظم می‌کند، مورد توجه قرار می‌دهد و بخش چهارم به عناوين مجرمانه‌ي مرتبط با حقوق و تکاليف والديني اختصاص دارد.

بخش پاياني تحقيق نيز به بررسي تأثير روابط خانوادگي در حوزه‌ي جرايم عمومي می‌پردازد و رويكرد قانون‌گذار كيفري ايران را در لحاظ نمودن ارتباط خانوادگي و تأثير آن در مباحث مرتبط با حقوق کيفري مانند زايل شدن وصف مجرمانه، معافيت از مجازات يا تشديد و تخفيف مجازات، تبيين و تحليل می‌نمايد. فصل دوم اين بخش نيز جرايم عمومي را كه با ورود به حوزه‌ي خانواده، عنوان خاص يافته، مورد بحث قرار می‌دهد.

هدف از مباحث طرح شده، تبيين رويكرد حقوق كيفري ايران در حمايت از خانواده و تحليل جرايم وضع شده در اين زمينه است؛ بيان آن‌چه هست، به منظور فراهم آوردن زمينه‌ي نگاه تحليلي به اين رويكرد و سپس ترسيم بايدها.

  مشخصات کتاب
  شابک9789645117519
  نویسنده

  لیلا سادات اسدی

  زبانفارسی
  ناشرمیزان
  جلدسلفون
  قطعوزیری
  تعداد صفحه480
  سال انتشار1397

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب