دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب رساله جرایم و مجازاتها

کتاب رساله جرایم و مجازاتها | بلوط سفید
کتاب رساله جرایم و مجازاتها
35,000 تومان

کتاب رساله جرایم و مجازاتها

کتاب رساله جرایم و مجازاتها

کتاب رساله جرایم و مجازاتها از شاهکار‌های نویسنده و فیلسوف ایتالیایی سزار بکاریا است که دکتر محمد علی اردبیلی آن را ترجمه نموده است. مؤلف در این کتاب کوشیده است، ایرادات و کاستی‌های نظام کیفری عصر خود (اروپای قرن هجدهم) را به تصویر بکشد. بکاریا در این رساله اصولی را بنا گذاشت، که نظام عدالت کیفری را متحول نمود. این کتاب برای مخاطبینی که در تاریخ تحولات اندیشه‌های کیفری به پژوهش می‌پردازند، مناسب می‌باشد؛ زیرا به پژوهشگرانی که در زمینه تطبیق در نظام‌های حقوقی فعالیت می‌کنند، این امکان را خواهد داد تا با دورنمای تحولات نهادهای حقوقی و آیین دادرسی کیفری کشور‌های اروپایی آشنا گردند.

بخشی از مقدمه کتاب حاضر به قلم مترجم محترم :
رساله کوچک اما پر ارج جرایم و مجازات ها برگی است به تعبیری خونین از تاریخ اجتماعی اروپای قرن هیجدهم. در این رساله بکاریا کوشیده است به دور از خودستایی و با نثری ساده به طوری که همگان مقصود او را دریابند زشتی ها و کاستی های نظام عدالت کیفری عصر خود را نشان دهد.
اندیشه بکاریا در رساله جرایم و مجازات ها میان دو قطب اصلی در نوسان است تحت اصالت فایده هیوم و به خصوص هلوسیوس که بینش تجربی در روابط اجتماعی را در دیدگان بکاریا گشود و مساوات طلبی روسو که به دیدگاه اخلاقی بکاریا اصالت بخشید؛ میان این دو قطب علایق فکری بسیاری است که او را با دیگر روشن اندیشان این عصر پیوند می دهد.
به طور خلاصه سیاستی را که بکاریا در اجرای کیفرها توصیه می کند میتوان در سه نکته بررسی کرد :
نخست برقراری نظام کیفری کاملا قانونی، سپس تنظیم برنامه نوعی پیشگیری و سرانجام اطمینان قلبی بر اثر ارعابی کیفرها.
انکار اختیارات قاضی و اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها که از سوی بکاریا توصیه شد، بی درنگ پس از انقلاب فرانسه نخستین بازتاب خود را در اصل هشتم اعلامیه حقوق بشر ۱۷۸۹ یافت و پس از آن به عنوان یکی از اصول قانون جزا، در مجالس قانون گذاری کشورهای اروپایی پذیرفته شد. از جمله زمینه های دیگر که در رساله حاضر کمتر شناخته شده و بکاریا در هموار ساختن آن پیشگام بوده است توجه او به آثار پیشگیری کننده پاره ای اصلاحات اجتماعی است.
آراء و نظرات اصلاحی بکاریا در اکثر مباحث از چنان ژرفایی  برخوردار است که انقلابی در حقوق جزای کشورهای غربی پدید آورد نام او به عنوان یکی از بنیانگذاران مکتب کلاسیک حقوق جزا در کنار نام منتسکیو و روسو در تاریخ تحولات اندیشه های اجتماعی غرب ثبت شده است و رساله او یکی از ارزنده ترین آثاری است که این تحولات مدیون آن است.

ویژگی‌های کتاب:

  • ترجمه اثر به طور دقیق و فنی است
  • در این رساله با نگاهی نقادانه نظام قانون‌گذاری و آیین دادرسی کیفری کشورهای اروپایی در قرن هجدهم به تصویر کشیده شده است
  • مؤلف آراء و عقاید خود را به عنوان یک فیلسوف غربی درباره مبانی و اغراض مجازات‌ها بیان نموده است
  • در این رساله، حدود و ثغور حقی که جامعه برای مجازات بزهکاران در آن دوره قائل بوده، ترسیم شده است
  • سبک نگارش مؤلف در این رساله، بر ایجاز و کوتاه نویسی است و دربردارنده مفاهیم عمیق فلسفی است

مشخصات کتاب
شابک9789645997178
نویسنده

محمد علی اردبیلی

سزار بکاریا

زبانفارسی
ناشرمیزان
جلدسلفون
قطعوزیری
تعداد صفحه152
سال انتشار1400

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب