دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان

کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان | بلوط سفید
کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان | بلوط سفید
کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان | بلوط سفید
کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان | بلوط سفید
کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان
145,000 تومان

کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان

کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان

جون بارک در کتاب شاه جنگ ایرانیان، تاریخ جنگ ایران و یونان را در قرن پنجم قبل از میلاد از زبان مردی از اهالی شهر «اسپارت» واقع در یونان روایت می‌کند. این وقایع در حدود چهارصد و هشتاد سال قبل از میلاد مسیح اتفاق افتاده است.

در مورد تاریخ جنگ ایرانیان در یونان، ما حتی یک سطر سند تاریخی ایرانی نداریم و هر چه راجع‌به آن جنگ نوشته شده متکی به اسناد مورخین یونانی است و با این که یونانیان در آن موقع با ما دشمن بودند، مورخین یونانی جز روایت‌های نادرست و مقرون به اغراق، درمورد شماره‌ی سربازان ایرانی که به یونان رفتند، واقعیت‌های تاریخی را خیلی تحریف نکرده‌اند و ارقام اغراق‌آمیز آن‌ها هم ناشی از این بود که بگویند یونانیان از این جهت از ایرانیان شکست خوردند که شمار سربازان ایرانی که به یونان حمله کردند نزدیک یک میلیون سلحشور بوده است.

ولی مورخان یونانی که این رقم را در کتاب‌های خود نوشتند فکر نکردند که هیچ عاقلی صحت این رقم را تصدیق نمی‌کند زیرا انتقال یک‌ میلیون سرباز از مرکز ایران آن روز و فی‌المثل از اصفهان به یونان با در نظر گرفتن، احتیاجات وسائل نقلیه ارتش و به‌ خصوص علوفه‌ی اسب، قاطر و شتر، یک کار تقریباً محال بود و تاریخ مستند جهانی نشان نمی‌دهد که قبل از سال 1812 میلادی که ناپلئون‌ اول امپراطور فرانسه با یک ارتش پانصد هزار نفری به روسیه حمله کرد، یک ارتش نیم‌ میلیون نفری را برای جنگ به حرکت درآورده باشند.

یک دلیل و حساب ساده نشان می‌دهد که چرا رقم مورخان یونانی درست نبود؛ چون اگر فرض کنیم که سربازان ایرانی که از ایران به یونان رفتند و برگشتند در موقع راه‌پیمایی و میدان جنگ، هیچ نوع خواربار جز نان خالی دریافت نمی‌کردند، فرمانده‌ی ارتش ایران در هر شبانه‌روز به هر سرباز بایستی دو کیلوگرم نان و به مجموع سربازان دو میلیون کیلوگرم نان بدهد و از کجا می‌توانست آن‌قدر گندم به‌دست بیاورد که روزی دوهزار تن نان سربازان را بدهد و اگر کوهی از گندم وجود می‌داشت، چون ارتش ایران پیوسته حرکت می‌کرد، رسانیدن آن گندم به آن ارتش با وسایل نقلیه‌ی قدیمی محال بود.

کمتر اتفاق می‌افتد که نویسندگان مغرب‌ زمین نسبت به افتخارات گذشته‌ی ایران منصف باشند و در هر مورد که پای مقایسه بین ایران و یونان یا روم قدیم به میان آمده، کوشیده‌اند که ایران را کوچک کنند؛ ولی جون بارک در نگارش کتاب شاه جنگ ایرانیان (The great Iranian's war in Chaldoran & Greece) انصاف را از دست نداده و واقعیت‌های تاریخ را تحریف نکرده است.

برشی از کتاب:

من [«مگیس‌تاس»] یک نفر یونانی و اهل کشور «اسپارت» می‌باشم و در وطن خود دارای عنوان «پیغمبر» هستم[1]. سرگذشتی که من بیان می‌کنم، می‌باید گفته شود تا برای آیندگان باقی بماند. من تا آنجا که توانستم نقل این سرگذشت را به تأخیر انداختم و اگر می‌توانستم این حکایت را موکول به بعد از مرگ می‌کردم. چون تا انسان از این جهان نرود نمی‌تواند یک مورخ بی‌غرض باشد و وقایع را بدون حب و بغض بنویسد. تا روزی‌که انسان زنده است، ولو مانند من که امروز نیروی حرکت ندارم و از توان افتاده باشد، باز دارای حبّ و بغض است. دیگران هم که بعداز ما می‌آیند نمی‌توانند وقایع مربوط به ما را بدون حب و بغض بنویسند زیرا آن‌ها هم انسان هستند و احساسات دارند؛ ولی چون انسان بعد از مرگ نمی‌تواند راوی یک سرگذشت باشد، من ناگزیرم که قبل از بدرود گفتن، آنچه دیدم و شنیدم بیان کنم. من امیدوارم تا آنجا که ممکن است در این سرگذشت تحت تأثیر احساسات قرار نگیرم و امیدواری من، ناشی از سالخوردگی است؛ و وقتی انسان فرتوت می‌شود، همانگونه که نیروی جسمی را از دست می‌دهد، احساساتش هم ضعیف می‌شود و دیگر دوستی و دشمنی، مثل دورۀ جوانی، در وی قوت ندارد و به‌همین جهت در دورۀ پیری غلبۀ عقل بر احساسات بیش از پیروزی احساسات بر عقل است.

  مشخصات کتاب
  شابک9786229757949
  نویسنده

  جون بارک

  مترجم

  ذبیح الله منصوری

  زبانفارسی
  ناشرنشر نگاه
  جلدگالینگور
  قطعوزیری
  تعداد صفحه302
  سال انتشار1401

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب