دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب ماری آنتوانت

کتاب ماری آنتوانت | بلوط سفید
کتاب ماری آنتوانت | بلوط سفید
کتاب ماری آنتوانت | بلوط سفید
کتاب ماری آنتوانت | بلوط سفید
کتاب ماری آنتوانت
245,000 تومان

کتاب ماری آنتوانت

کتاب ماری آنتوانت

این کتاب متضمن شرح‌حال ماری‌آنتوانت، ملکۀ فرانسه و یکی از زن‌های مشهور جهان، از طفولیت تا آخرین ساعت زندگی اوست و «پیرنزلف» که به‌راستی در نوشتن این‌گونه کتاب‌ها هنرمند است، در این مجموعه ما را طوری با زندگی این زن و همچنین حوادث تاریخی، به‌خصوص وقایع انقلاب فرانسه، آشنا می‌نماید که وقتی کتاب به پایان می‌رسد، احساس می‌کنیم یک اثر اساسی و مفید را که نظیر آن کمتر وجود دارد، خوانده‌آیم. از مقدمۀ مترجم بر چاپ اول کتاب

ماری آنتوانت ژوزف ژان؛ وی به عنوان دوشس اتریش به دنیا آمد و فرزند ماقبل آخر و کوچکترین دختر ملکه ماریا ترزا و امپراتور فرانسیس اول بود. او در می 1770 در سن 14 سالگی پس از ازدواج با لوئی آگوست، وارث ظاهری تاج و تخت فرانسه، دوفین فرانسه شد. . در 10 می 1774، شوهرش به عنوان لویی شانزدهم بر تخت سلطنت نشست و او ملکه شد. موقعیت ماری آنتوانت در دربار زمانی بهبود یافت که پس از هشت سال ازدواج، شروع به بچه دار شدن کرد. با این حال، او به طور فزاینده ای در بین مردم نامحبوب شد، زیرا فرانسوی ها  او را به ولخرجی، بی بند و باری، داشتن فرزندان نامشروع، و ابراز همدردی با دشمنان فرانسه – به ویژه زادگاهش اتریش – متهم کردند. اتهامات نادرست ماجرای گردنبند الماس به شهرت او بیشتر لطمه زد. در طول انقلاب، او به مادام کسری شهرت یافت زیرا بحران مالی کشور به دلیل هزینه‌های گزاف او و مخالفت او با اصلاحات اجتماعی و مالی تورگو و نکر بود. پس از آن که دولت در اکتبر 1789 خانواده سلطنتی را در کاخ تویلری در حبس خانگی قرار داد، در طول انقلاب چندین رویداد به ماری آنتوانت مرتبط شد. تلاش برای پرواز در ژوئن 1791 به وارن و نقش او در جنگ ائتلاف اول تأثیرات فاجعه‌باری بر روی آنها گذاشت. نظر مردم فرانسه در 10 اوت 1792، حمله به تویلری ها، خانواده سلطنتی را مجبور کرد به مجمع پناه ببرند و آنها در 13 اوت در زندان معبد زندانی شدند. در 21 سپتامبر 1792، سلطنت ملغی شد. لویی شانزدهم در 21 ژانویه 1793 با گیوتین اعدام شد. محاکمه ماری آنتوانت در 14 اکتبر 1793 آغاز شد. او دو روز بعد توسط دادگاه انقلاب به خیانت بزرگ محکوم شد و همچنین با گیوتین در میدان انقلاب اعدام شد.

برشی از کتاب:

علیاحضرت ملکه «ماری‌ترز»، امپراتریس کشور پهناور اتریش، پشت میز تحریر مجلل خود در کاخ سلطنتی نشسته و به کارهای جاری مملکت رسیدگی می‌کرد و گاهی دست را روی زنخ می‌گذاشت و با ناله‌آی کوچک می‌گفت: خدایا این دندان‌درد، مرا به‌تنگ آورده است!

اگر هر زن یا مرد دیگری به چنین دندان‌دردی مبتلا می‌شد از ادامۀ کار صرف‌نظر می‌نمود ولی ماری‌ترز کار می‌کرد و پرونده‌‌ها را از طرف چپ برمی‌داشت و می‌گشود و مطالعه می‌نمود و دستوری راجع‌به آنها می‌نوشت و طرف راست می‌نهاد. به‌تدریج انبوه پرونده‌‌ها در طرف چپ کم و در طرف راست میز قطور ‌گردید.

اما امپراتریس اتریش در وسط درد دندان، یک‌مرتبه از کار باز ایستاد، چون دردی شدید در زیر شکم خود احساس نمود.

این درد سبب شد که ماری‌ترز قلم را در جای خود نهاده و نظری به شکم خویش اندازد. ساعت دیواری را از نظر گذرانید و گفت: من دو ساعت دیگر وقت دارم و بهتر است که این دو ساعت را هم صرف کار بکنم.

اما بعد از درد اول، حمله‌ای جدید از درد شروع شد که نزدیک سی ثانیه طول کشید و سپس منقطع گردید.

ماری‌ترز از جا برخاست. اگر در آن موقع کسی در اتاق می‌بود و شکم او را می‌دید می‌فهمید که باردار است و عنقریب وضع حمل خواهد کرد. ملکۀ اتریش با قدم‌های کوچک به‌طرف بخاری دیواری که هیزم در آن می‌سوخت، رفت و قدری مقابل آتش ایستاد تا شکمش گرم شود.

 

مشخصات کتاب
شابک9786222672713
نویسنده

پیر نزلف

مترجم

ذبیح الله منصوری

زبانفارسی
ناشرنشر نگاه
جلدگالینگور
قطعوزیری
تعداد صفحه510
سال انتشار1401

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب