دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب مختصر حقوق اساسی آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

کتاب مختصر حقوق اساسی آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران | بلوط سفید
ناموجود
کتاب مختصر حقوق اساسی آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
0 تومان

کتاب مختصر حقوق اساسی آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

کتاب مختصر حقوق اساسی آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

این کتاب سیزده فصل دارد:

در فصل اول کتاب کلیات شامل ویژگی ها و تاریخچه قانون اساسی در ایران بررسی شده است. فصل دوم، مبانی نظام جمهوری اسلامی (جمهوریت و اسلامیت نظام، پایه های ایمانی و مردمی، حاکمیت الهی) را بررسی می‌کند و در فصل سوم با اهداف و سیاست‌های نظام (داخلی و خارجی) آشنا می‌شویم.

فصل‌های چهارم و پنجم به حقوق ملت شامل مفهوم حقوق و آزادی های عمومی، اسلام و حقوق شهروندی، حقوق شهروندی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و حقوق قضایی، حقوق شهروندی اقتصادی و حقوق شهروندی فرهنگی می‌پردازد. فصل ششم بررسی شکل حکومت و قوای سازنده آن است.

فصل‌های هفتم و هشتم، رهبری را بررسی می‌کند. در این دو فصل با مباحثی از جمله جایگاه رهبر، ویژگی‌های رهبر، گزینش رهبر، پایان دوره رهبری و مسئولیت‌های رهبر و همچنین ولایت مطلقه در قانون اساسی، وظایف و اختیارات رهبر در قانون اساسی آشنا می‌شویم. در فصل‌های نه و ده، قوه مقننه بررسی می‌شود و نگاهی به جایگاه مردمی قوه مقننه، ترکیب قوه مقننه، وظایف مجلس شورای اسلامی و رکن دوم قوه مقننه، شورای نگهبان، می‌اندازیم.

فصل یازدهم به قوه مجریه و مباحث مرتبط با آن، یعنی نوع قوه مجریه در جمهوری اسلامی ایران، ارکان قوه مجریه، مقامات سیاسی قوه مجریه می‌پردازد و فصل دوازدهم به قوه قضائیه و اهمیت و جایگاه و اعمال قوه قضائیه، وظایف قوه قضائیه، مقامات قوه قضائیه اختصاص دارد. در فصل سیزدهم با نهادهای خاص همانند مجلس خبرگان، شوراها، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان صدا و سیما، شورای عالی امنیت ملی، شورای بازنگری قانون اساسی آشنا می‌شویم.

کتاب مختصر حقوق اساسی؛ آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمیمه‌ای هم دارد که قانون اساسی جمهوری اسلامی در آن، آمده است. 

  مشخصات کتاب
  شابک9789645313065
  نویسنده

  محسن ملک افضلی اردکانی

  زبانفارسی
  ناشرمعارف
  جلدشومیز
  قطعوزیری
  تعداد صفحه320
  سال انتشار1401

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب