دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد

کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد | بلوط سفید
کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد
150,000 تومان

کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد

کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد

هدف از نوشتن این کتاب این بود که اولاً این توجه داده شود که آموزش دینی نیز باید براساس مبانی روان شناختی و مراحل رشد و تکامل درک آدمی صورت پذیرد و اگرچه دین در مقام ثبوت واحد است، اما در مقام اثبات، قالب ها و روش های گوناگون می‌یابد. ثانیاً مجموعه‌ای هر چند مختصر، از مهم‌ترین مباحث مورد نیاز علاقه‌مندان و دست اندرکاران آموزش دینی کودکان، به ویژه در دوره ابتدایی تهیه و تنظیم گردد تا زمینه‌ای جهت ارتقای کیفیت آموزش دینی و همچنین مطالعات و پژوهش‌های بعدی در این رابطه فراهم شود.

درباره کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد
به یقین تعلیم و تربیت با ارزش‌ترین و مهم‌ترین وظیفە آدمی به شمار می‌آید. والاترین و ارجمندترین انسان‌ها که همان پیامبران و جانشینان آنان هستند، در این طریق مبعوث گشته‌اند و سرچشمە سعادت و رستگاری بشر را همواره در این عرصه جست و جو کرده‌اند، اما در اینکه چرا این سعادتمندی تنها در برنامه‌های الهی محقق می‌شود و آدمی از ارائه تعالیم مناسب و مورد نیاز خویشتن ناتوان است، نکته‌هایی پنهان است که کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد بر یکی از آنها نظری ویژه دارد و کلید حل بسیاری از مشکلات امروز آموزش دینی را در آن یافته است.

 پایە حیات انسان و هر موجود زندە دیگر بر تغییر بنا شده است و این تغییرات در تمام دوران زندگی آنان برقرار است. مجموعە این تغییرات کمی و کیفی را رشد و تکامل می‌گویند که منظور از ابعاد کمی، تغییرات بدنی هستند و ابعاد کیفی به تغییراتی اطلاق می‌شوند که در جنبه‌های شناختی مانند ادراک، تفکر و حل مسئله، جنبه‌های اجتماعی مانند روابط با دیگران و جنبه‌های عاطفی از قبیل احساسات و گرایش‌ها به عمل می‌آیند. ازآنجا که پروردگار خود خالق آدمی است و با تمامی ویژگی‌ها و صفات گوناگون درونی و برونی او آشنایی دارد و از سیر رشد و تکامل او بی کم و کاست آگاه است، بهترین و کامل‌ترین برنامه‌های تربیتی از سوی او نازل شده و در اختیار ما قرار داده شده است. نکتە مهم این است که موفقیت در تدوین صحیح هر برنامە آموزشی و تربیتی نیز در گرو آشنایی تهیه کنندە آن با ویژگی‌های رشد و تکامل مخاطبان خود است.

خواندن کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم
این کتاب را به تمام فعالان حوزه تعلیم و تربیت پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب آموزش مفاهیم دینی همگام با روانشناسی رشد
رشد کودکان از روزی که به دنیا می‌آیند تا زمانی که به درجۀ کمال می‌رسند، از مراحل متوالی و به هم پیوسته ای می‌گذرد که می‌توان آن را فصول مشخص تاریخ واحدی دانست. اگرچه این رشد ظاهرا ترقی دائم و یکنواختی است، اما در واقع کند و تند می‌شود و ادواری گاه پرجوش و خروش و گاه آرام دارد. تغییرات به ظاهر دائم و مستمر است، اما در واقع موجودی است که می‌باید مراحل معینی را طی کند. هر یک از این مراحل زندگی از دورە پیش متأثر شده و در مرحلە بعد نیز مؤثر واقع می‌شود. به همین سبب گویند که ارکان اصلی زندگی انسان بالغ و رشید به کیفیت دوران کودکی بستگی دارد. در این دوره است که رفتار کودک، به ویژه رفتار عاطفی و اجتماعی او، در اثر ارتباط با والدین و اطرافیان تکوین پیدا می‌کند. شخص بیشتر عادت‌ها و رفتارهای عملی دوران حیاتی خویش را در دوران کودکی کسب می‌کند، در این مرحله است که کیفیت سازگاری با محیط را یاد می‌گیرد. 

مشخصات کتاب
شابک9789643041069
نویسنده

ناصر باهنر

زبانفارسی
ناشرچاپ و نشر بین الملل
جلدشومیز
قطعرقعی
تعداد صفحه281
سال انتشار1399

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب