دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب تطورشناسی سیره نگاری با تکیه بر نقش اصحاب امامان

کتاب تطورشناسی سیره نگاری با تکیه بر نقش اصحاب امامان | بلوط سفید
کتاب تطورشناسی سیره نگاری با تکیه بر نقش اصحاب امامان
46,000 تومان

کتاب تطورشناسی سیره نگاری با تکیه بر نقش اصحاب امامان

کتاب تطورشناسی سیره نگاری با تکیه بر نقش اصحاب امامان

اصحاب امامان (ع) با رویکرد کلامی- فضایلی و بن مایه دفاع از اندیشه امامت به نگارش نبردهای امام علی (ع) پرداختند. تقابل دو جریان علوی و اموی و اصرار مروانیان به تحریف نقش آن امام (ع) در حوادث عصر نبوی، سبب شد تا اصحاب امامان (ع) به نگارش سیره نبوی نیز بپردازند و در گسترش نگارش سیره نبوی و سیره اهل بیت (ع)، تأثیر به سزایی داشته باشند.

مطالعات تطبیقی نشان می دهد که آنان انحصار تدوین سیره نبوی را در زادگاهِ مدنی خود و وابستگی آن را به یک جریان فرهنگی خاص درهم پیچیدند، سیره نگاری عراقی را با گشودن محورهای جدیدی بنیان نهادند و آن را در دوشاخه شیعی و سنی سرعت بخشیدند. سیره نگاری اصحاب امامان (ع)، شامل سیره نبوی و سیره اهل بیت (ع)، با دو ریز جریان واگرا و هم گرا و در گرایش های امامی، زیدی و فَطَحی استمرار یافت و امامیه بیشترین نقش و زیدیه و فَطَحیه کمترین نقش را ایفا کردند.

پژوهش حاضر با رویکرد علمی، تطور سیره نگاری را با تأکید بر آثار اصحاب امامان شیعه (ع) بررسی می کند و از ذهن شناسی مؤلفان، ذکر اخباری از آنان و رهگیری و مقایسه برخی اخبار برای گمانه زنی بیشتر بهره می برد و به مسائلی مانند جایگاه علمی اصحاب و بستر حرکت آنان، بنیان گذاری یا استمرار بخشی حرکت علمی اصحاب، انعکاس اخبار آنان در نسل های بعدی، گونه شناسی فکری، صنف شناسی نگارشی، نوع شناسی تعامل آنان با دیگران و فرایندشناسی انتقال علوم به اصحاب و از آنان به آیندگان می پردازد.

  مشخصات کتاب
  شابک9786002981240
  نویسنده

  حسین حسینیان مقدم

  زبانفارسی
  ناشرمرکز پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
  جلدشومیز
  قطعوزیری
  تعداد صفحه328
  سال انتشار1396

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب