دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درآمدی بر علوم حدیث

کتاب درآمدی بر علوم حدیث | بلوط سفید
کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درآمدی بر علوم حدیث
150,000 تومان

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درآمدی بر علوم حدیث

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درآمدی بر علوم حدیث

از سنت معصومان، به‌عنوان دومین منبع دین‌شناخت یاد می‌شود که می‌توان گزاره‌های دینی را از آنها استخراج کرد و به هزاران پرسش در عرصه‌های مختلف دینی پاسخ داد. از سویی دیگر درنگریستن در تمام دانش‌های اسلامی، نشان می‌دهد که روایات در کنار قرآن بیشترین نقش را در ژرفا بخشیدن و فربه کردن آموزه‌های این علوم بر دوش دارند.

بر اساس چنین نقش و جایگاه ارزشمند در روایات است که ضبط، ثبت و تدوین آنها از آغاز مورد توجه رسول اکرم و اهل‌بیت(ع) قرار گرفت و این امر با گذار سده‌های متمادی از سوی دانشمندان مسلمان با فراهم آوردن جوامع حدیثی و پدید آوردن دانش‌های مختلف حدیثی شامل چهار دانش تاریخ حدیث، درایة الحدیث، رجال الحدیث و فقه الحدیث با فرازونشیب‌های مختلف دنبال شد و امروزه به یُمن تلاش و کوشش بی‌وقفه آنان، میراث روایی و آثار ارزشمند حدیثی در اختیار ما قرار گرفته است.

به‌رغم انکارناپذیر بودن نقش و تأثیر میراث حدیثی و علوم حدیث در همه شاخه‌های علوم اسلامی، دانش حدیث آن‌چنان‌که باید و شاید در حوزه‌های علمیه مورد توجه قرار نگرفته است.

خوشبختانه به برکت نهضت اسلامی ایران، اقبال چشمگیری به این دانش در حوزه‌های علمیه در سراسر کشور پدید آمد و در پی آن، مراکز مختلف آموزشی و پژوهشی در زمینه علوم حدیث پایه‌گذاری شد و رشته‌های تخصصی در مقاطع مختلف تأسیس گردید.

نگارنده که بیش از دو و نیم دهه مطالعات و تحقیقات خود را به دو زمینه قرآن و روایات معطوف ساخته و تاکنون توفیق انتشار آثار مختلفی در این دو عرصه داشته است، بنا به پیشنهاد معاون پژوهشی وقت حوزه علمیه خواهران در سال ۱۳۸۲ در کنار طراحی دروس تخصصی حدیث حوزه، تألیف کتابی با عنوان حدیث‌شناسی را در دستور کار خود قرار داد.

آن کتاب، در مدت هشت ماه در دو جلد فراهم آمد و بنا به پیشنهاد معاون محترم وقت آموزش حوزه، متن برگزیده و آموزشی از آن به‌عنوان آشنایی با «علوم حدیث» تدوین یافت و از سال ۱۳۸۴ تاکنون در حوزه علمیه برادران برای پایه ششم به‌عنوان مدار درس و بحث مورد استفاده قرار گرفت.

با توجه به پیش‌بینی دو واحد درسی به‌عنوان علوم حدیث در دوره جدید در حوزه علمیه و تغییر اساسی که در سرفصل این درس پیش‌بینی شده است، کتابی که اینک در اختیار علاقه‌مندان و خوانندگان مکرم قرار می‌گیرد در ۱۳ فصل به شرح ذیل سامان یافته است:

 • فصل اول: آشنایی با کلیات علوم حدیث؛
 • فصل دوم: حدیث در عصر نبوی؛
 • فصل سوم: حدیث در عصر حضرت امیر(ع) تا امام سجاد(ع)؛
 • فصل چهارم: حدیث در عصر صادقین(ع) تا امام عصر(عج)؛ فصل پنجم: حدیث، در دوران غیبت معصوم(ع)؛
 • فصل ششم: حدیث در دوران متأخر؛
 • فصل هفتم: کلیات و آشنایی با منابع رجالی شیعه تا سده هشتم، اهم اصطلاحات رجالی و قواعد سندشناسی؛
 • فصل نهم: اصطلاحات حدیثی (1)؛
 • فصل دهم: اصطلاحات حدیثی (2)؛
 • فصل یازدهم: قواعد فهم حدیث (1)؛
 • فصل دوازدهم: قواعد فهم حدیث (2)؛
 • فصل سیزدهم: آسیب‌شناسی فهم.

از میان این فصول، فصل نخست ناظر به کلیات حدیث‌شناسی است، فصل دوم تا ششم به تبیین تاریخ حدیث شیعه اختصاص یافته است و فصل هفتم و هشتم به اهم مباحث علم رجال و فصل نهم و دهم به اهم مباحث درایة الحدیث ناظر است و درس فصل پایانی کتاب، یعنی فصل یازدهم تا سیزدهم، اهم مباحث فقه الحدیث بازتاب یافته است.

مشخصات کتاب
شابک9786226163248
نویسنده

علی نصیری

زبانفارسی
ناشرمرکز مدیریت حوزه علمیه قم
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه344
سال انتشار1398

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب