دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : دراسات موجزه فی فقه الامامیه

کتاب دراسات موجزه فی فقه الامامیه | بلوط سفید
کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : دراسات موجزه فی فقه الامامیه
50,000 تومان

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : دراسات موجزه فی فقه الامامیه

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : دراسات موجزه فی فقه الامامیه

این کتاب، دارای ویژگی‌های زیر است:

  • سلاست بیان
  • رصانت تعبیرات
  • موجز بودن مطالب؛ به‌نحوی که عاری از اخلال و اطناب است

اشتمال بر پاورقی‌های مفید (حاوی اشاره به اختلاف آرا، رفع ابهام، تبیین محل نزاع، ذکر منابع و مصادر همراه با شماره صفحات مورد نظر و...).
غرض از تألیف این کتاب، علاوه بر رفع نیاز علمی طلاب مبتدی، آماده‌سازی آنان برای ورود به آموزش کتاب شرح لمعه دمشقیه شهید زین‌الدین جبعی عاملی - أعلی الله مقامه – است؛ زیرا کتاب شرح لمعه، حاوی نکات ظریفی است که فهم آن برای مبتدیان دشوار است؛ ازاین‌رو نیازی به کتابی آموزشی برای ورود به مباحث شرح لمعه احساس می‌شود که به نظر می‌رسد کتاب حاضر یعنی، دراسات موجزة في فقه الإمامية، این نیاز را برطرف می‌کند.

نویسنده نیز در مقدمه‌ای که بر کتاب نوشته، غرض مزبور را خاطرنشان کرده است. وی همچنین متذکر ‌شده که در این اثر، هم در تنظیم مطالب و تعابیرش و هم در محتوایش از کتاب «المختصر النافع» محقق اول، جعفر بن حسن حلی، اقتباس کرده است و هدف وی از این کار، انس طلاب علوم دینی با میراث فقهی و آرا و متون آن بوده است.

البته او بسیاری از مطالب کتاب محقق حلی را به جهت رعایت مجال زمانی محدود طلاب در این مرحله از درس خواندن، مختصر کرده و البته برخی مطالب مفید را نیز به آن افزوده است؛ مخصوصاً مطالبی نسبت به فتاوای متأخرین و معاصرین از فقها. وی همچنین در بسیاری از موارد، آیات و روایات و قواعدی را که مرتبط با مسائل بوده است، به‌منظور انس گرفتن طلاب با آنها به مطالب کتاب افزوده است و احیاناً به مهم‌ترین مواضع اختلاف بین امامیه و دیگران اشاره کرده است. او همچنین در ابتدای کتاب، سه باب مقدمات، اجتهاد و تقلید و ولایت فقیه را به‌منظور تکمیل بحث به ابتدای مطالب آن، افزوده است.

نکته شایان ذکر درباره این کتاب این است که اثر حاضر یک کتاب تعلیمی محض است و نباید به آن به دید یک رساله عملیه نگریست. ازاین‌رو نویسنده، در پایان مقدمه‌اش به این نکته تذکر می‌دهد که هر مقلدی برای عمل شرعی باید به فتوای مرجع تقلید خودش مراجعه کند و صِرف اکتفا به خواندن مطالب این کتاب، حجت شرعی مقلد، برای عمل نخواهد بود.

مشخصات کتاب
شابک‎9786007550717
نویسنده

سید محمد نجفی یزدی

زبانعربی
ناشرمرکز مدیریت حوزه علمیه قم
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه
سال انتشار1396

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب