دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب درسنامه غنا و موسیقی

کتاب درسنامه غنا و موسیقی | بلوط سفید
کتاب درسنامه غنا و موسیقی
130,000 تومان

کتاب درسنامه غنا و موسیقی

کتاب درسنامه غنا و موسیقی

متن درس خارج فقه رهبر انقلاب اسلامی آیت الله سید علی خامنه ای در موضوع غناء و موسیقی

موضوع غناء و موسیقی، سابقه‌ بسیار طولانی در تاریخ بشر دارد و یکی از موضوعاتی است که در میراث مکتوب مسلمانان، احادیث و داستانهای بسیاری درباره‌ آن به جا مانده و تقریبا در اکثر کتب فقه و حدیث، از آن و مسائل متعدد مرتبط با آن سخن رفته است.
متاسفانه به فاصله‌ کمی پس از رحلت رسول خدا غنا در مدینه و دربار بنی امیه و بنی مروان در شام و پس از آن در دستگاه خلافت بنی عباس در بغداد رواج فراوان یافت، درحالیکه میبایست در مدینه‌ منوره چنین ازدحامی برای شنیدن احادیث رسول خدا یا ائمه‌ هدی رخ میداد.
اهل‌بیت در مقابل دستگاه بنی امیه و بنی مروان و بنی عباس، بشدت با غناء و متعلقات آن مبارزه کردند که این در احادیث برجای مانده از آن بزرگواران مشهود است. امروزه موضوع غناء و موسیقی، فراگیر و جزو مبتلابه ترین مسائل جامعه‌ اسلامی است. مسلما بخشی از آنچه در جامعه‌ اسلامی رواج دارد، از نوع حلال غناء و موسیقی نیست و بسیاری از مردم به لحاظ عدم اطلاع از مرز دقیق غناء و موسیقی حلال و حرام، به غناء حرام مبتلا میشوند و به رغم فتوای رهبر انقلاب - «یادگیری و تدریس موسیقی و ترویج آن و تشکیل کنسرت موسیقی با گروه خاص موسیقی، هرچند موسیقی حلال باشد، با اهداف عالیه‌ نظام مقدس اسلامی سازگار نیست.» - مراکزی به ترویج و اجرای آن در مراسم گوناگون مشغولند.
با این همه و به رغم اهمیت و محل ابتلا بودن مسئله، چندان کار علمی محققانه و همه جانبه، پس از پیروزی انقلاب درباره‌ آن، صورت نپذیرفته و مردم متدین پاسخ روشنی درباره‌ بسیاری از مصادیق غنا و موسیقی از حوزه ها دریافت نمیکنند و کلی گویی و اکتفا به سخنان و تحقیقات محققان نیز گرهی نمیگشاید.
کتاب حاضر مفهوم غناء و موسیقی حرام را تبیین میکند و زوایای آن را میکاود و از این پس حوزه های علوم دینی باید با تطبیق دقیق مفهوم غنا و موسیقی حرام بر مصادیق آن، تکلیف متدینان و مراکز مسئول در این زمینه را روشن کنند.
درسنامه‌ غناء، متن تنظیم‌شده و ویراسته‌ 75 جلسه‌ تدریس درس خارج فقه آیت الله‌ خامنه ای از جلسه‌ی 250 در تاریخ 4 آذر 1387 تا جلسه‌ 325 مورخ 6 بهمن 1388 است.


گفتنی است که این سلسله دروس که در کتاب حاضر تدوین و منتشر شده ویژگی هایی دارد از جمله:

  • از طولانی‌ترین دروس حوزه ها در موضوع خاصی مانند غناء است که 75 جلسه‌ درسی را به خود اختصاص داده است. درحالیکه معمولا این بحث در حوزه ها با چند جلسه در یکی دو هفته به سرانجام میرسد.
  • تمام احادیث غناء و متعلقات آن، سندا و متنا به تفصیل بررسی شده و اساسا شروع بحث با بررسی احادیث مسئله است. درحالیکه در هیچ‌یک از آثار استنباطی غناء و هیچ‌یک از دروس خارج، همه‌ احادیث با این دقت بررسی نشده است.
  • علاوه بر احادیث، استاد به همه‌ رساله های غناء و منابع، مراجعه کرده و حتی از استفتائات فقهای بزرگ معاصر، مانند امام خمینی و آیت الله خوئی و آیت الله اراکی هم غفلت نکرده اند. درحالیکه رسم رایج آن است که معمولا به کتاب «مکاسب» شیخ انصاری و حواشی و متعلقات آن بسنده میشود.
  • متعرض مباحث متناسب با غناء مانند رقص نیز شده‌اند.
  • مهم‌تر از همه‌ نکات بالا، نداشتن مانع نفسانی در نام بردن و مراجعه کردن به آثار معاصران بلکه طلاب است. درباره‌ امام خمینی گفته‌اند: «از اینکه از کار علمی دیگران حتی معاصران و طلاب تعریف و تمجید کند و نام ببرد هیچ مانع نفسانی نداشت.». و این امر در درس استاد و کتاب حاضر بخوبی مشهود است که از کار طلاب معاصر، هم نام میبرند و هم به آن مراجعه میکنند.
مشخصات کتاب
شابک9786225503168
نویسنده

سید علی حسینی خامنه ای

زبانفارسی
ناشرانقلاب اسلامی
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه560
سال انتشار1396

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب