دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درسنامه نهج البلاغه؛ خطبه ها 1 - جلد پنجم

کتاب درسنامه نهج البلاغه؛ خطبه ها 1 - جلد پنجم | بلوط سفید
کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درسنامه نهج البلاغه؛ خطبه ها 1 - جلد پنجم
190,000 تومان

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درسنامه نهج البلاغه؛ خطبه ها 1 - جلد پنجم

کتاب های درسی حوزه علمیه برادران : درسنامه نهج البلاغه؛ خطبه ها - جلد پنجم

کتاب شریف نهج البلاغه که به حق «برادر قرآن» نام گرفته بعد از قرآن کریم، بهترین و عظیم‌ترین اثر جاودانه اسلامی است که با دستورها و مضامین بلند خود به زندگی مسلمانان شور و شعف خاصی بخشیده است؛ کتاب با عظمتی که سند افتخار هر مسلمان و مایه اعتبار انسانیت است. برای یک مسلمان چه افتخاری از این بالاتر که گوینده این سخنان نغز و پرمحتوا، پیشوای عالی مقام اوست و برای یک انسان چه اعتباری از این مهم تر که امام علی(ع) گوینده نهج البلاغه با تمام مزایای علمی و عملی که داشته مانند او یک انسان بوده است؛ انسانی که معنی انسانیت و راه و رسم زندگی را فقط باید از او پرسید و در وجود بی مانند او جستجو کرد.

متن نهج البلاغه بر اساس هدفی که مورد نظر گردآورنده آن سید رضی(ره) بوده با سایر کتاب‌ها و متن‌های دینی و مجموعه‌های گردآوری شده از سخنان معصومان(ع) تفاوت آشکاری دارد و از دشواری خاصی برخوردار است. این دشواری به ویژه برای افرادی که نسبت به ادبیات عرب و برخی علوم مقدماتی از دانش لازم برخوردار نیستند یا برای اولین بار با این گنجینه ارزشمند مواجه می شوند، بیشتر رخ می‌نماید. به همین دلیل برای تسهیل امر آموزش، سیر تدریجی از آسان به سخت در کل مجموعه مورد توجه قرار گرفته به نحوی که روند آموزش از حکمت‌های نهج البلاغه که دشواری کمتری نسبت به سایر بخش‌ها دارند آغاز و به آموزش نامه‌ها که در مقایسه با خطبه‌ها آسان‌تر هستند منتقل شده و با آموزش خطبه‌ها خاتمه می‌یابد. سیر مذکور، در هر بخش مراعات شده و درس‌های هر جلد از حکمت‌ها، نامه‌ها و خطبه‌های آسان به سخت تنظیم و تدوین شده است.

در این کتاب ابتدا متن عربی نهج البلاغه آمده است. هدف ان بخش آشنایی با روخوانی و روا نخوانی متن حکمت‌ها است و کمک می‌کند خواننده رغبت و آمادگی برای دریافت محتوای هر درس را داشته باشد. در ادامه کتاب ترجمه این متن ارزشمند آمده است تا مخاطب آشنایی کامل با معنای عبارات و ترجمه دقیق آنها داشته باشد، و کم‌کم در وجودش رغبتی عمیق ایجاد شود برای آشنایی با شرح حکمت این کتاب ارزشمند.

در تمام این مجموعه سعی شده است تا مطالب با بیانی ساده، گویاِ و کوتاه به مخاطب انتقال داده شود؛ به همین منظور از پرداختن به مطالب و توضیحات اضافی ملال‌آور و غیرضروری که ارتباط روشنی با موضوع درس ندارد پرهیز شده است؛ اما به منظور جامع بودن مطالب، دو بخش با عناوین «آیینه در آیینه» و «حکایت و هدایت» برای پیوند محتوا با قرآن و ملموس شدن مفاهیم، در کادر جداگانه‌ای ارائه شده است.

مشخصات کتاب
شابک9789642043637
نویسنده

حمید محمدی

محمد نظری

حمید امن نژاد

عطاء‌الله اسدزاده

محمدمهدی علیقلی

زبانفارسی - عربی
ناشردارالعلم
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه278
سال انتشار1400

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب