دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب دولت ایوبیان

کتاب دولت ایوبیان | بلوط سفید
ناموجود
کتاب دولت ایوبیان
50,000 تومان

کتاب دولت ایوبیان

کتاب دولت ایوبیان

پس از تجزیه امپراتوری بزرگ سلجوقی که با مرگ ملک شاه در سال 485ق / 1092م. رخ داد، خاندان های حکومتگر مستقلی ظاهر شدند که از قبل در خدمت سلاجقه بود. یکی از آنها اتابکان زنگی در موصل بودند که در مناطقی از عراق و شام حکومت می کردند. آق سنقر، از یاران نزدیک ملک شاه بود که از جانب او به «قسیم الدوله» ملقب شد و امارت حلب را از مخدوم خود گرفت و فرزندانش، عمادالدین و نورالدین در موصل و حلب دو سلسله محلی اتابکان موصل (521-630 ق / 1127-1233 م) و اتابکان حلب (541-577 ق / 1146-1181م) را تأسیس کردند. در نخستین سالی که اتابکان در حلب بودند، خاندان گروهی از کردهای روادی آذربایجان، که مقدر بود در آینده با نام «ایوبیان» بر بخش عظیمی ازجهان اسلام حکومت کنند، به خدمت آنان درآمدند; از جمله دو برادر به نامهای اسدالدین شیرکوه و نجم الدین ایوب.
با ضعف دولت فاطمی مصر و ورود اتابکان حلب در معادلات سیاسی مصر، این خاندان کردتبار در دولت فاطمی به منصب وزارت رسیدند و صلاح الدین، فرزند نجم الدین، مؤسس دولتی بزرگ به نام «ایوبیان» در مصر، شام و جزیره فراتیه شد.
کتاب حاضر به تفصیل تاریخ این دولت بزرگ را از آغاز تا انجام گزارش کرده است. دکتر محمد سهیل طقّوش نویسنده محترم کتاب و استاد تاریخ دانشگاه لبنان، در مجموعه درس هایی از تاریخ اسلام، سلسله های حکومتگر اسلامی را بررسی کرده است. اطناب در سخن که خواننده را خسته می کند، تعصب نسبت به تاریخ تشیع، و مبالغه درباره صلاح الدین از ویژگیهای اوست. درباره دولت ایوبی، پیش از او نویسندگان غربی و عربی، مانند استانلی لین پول، هامیلتون گیپ، دیوید جاکسون، محمد مصطفی زیاده، السید الباز العرینی، سعید عبدالفتاح عاشور، زبیده محمد عطا و درید عبدالقادر نوری آثار خوبی برجای گذاشته اند، اما این کتاب که چند سالی از نشر آن می گذرد، جدیدترین اثر در این باره است که به ترجمه آن مبادرت شده است. نویسنده در پانزده فصل، زمینه های تاریخی شکل گیری دولت در مصر، ورود ایوبیان به شام و جزیره، روابط با دولتهای اسلامی ، بیزانس، صلیبی ها، شخصیت صلاح الدین و وضعیت دولت ایوبی پس از صلاح الدین را بررسی کرده است.

مشخصات کتاب
شابک9789649390611
نویسنده

محمدسهیل طقوش

مترجم

عبدالله ناصری طاهری

زبانفارسی
ناشرمرکز پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه412
سال انتشار1390

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب