دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب دولت موحدون در غرب جهان اسلام

کتاب دولت موحدون در غرب جهان اسلام | بلوط سفید
کتاب دولت موحدون در غرب جهان اسلام
12,000 تومان

کتاب دولت موحدون در غرب جهان اسلام

کتاب دولت موحدون در غرب جهان اسلام

"دولت موحدون" یکی از حکومت های مستقل در دوره خلفای عباسی بوده، که بیش از یک قرن، از ابتدای قرن ششم تا اوایل قرن هفتم، بر غرب سرزمین های اسلامی حکومت کرد. خاستگاه این دولت در مراکش بود، اما در اوج قدرت، شمال آفریقا و اندلس نیز در قلمرو آن وارد شد.

کتاب حاضر، تحقیقی است درباره تشکیلات سیاسی و نظام حکومتی و تحولات سیاسی دولت "موحدون "، که از شش فصل تشکیل شده است. نگارنده در مقدمه کتاب به نقد و بررسی منابع و طرح موضوع می پردازد .
فصل اول شامل تحولات سیاسی دولت موحدین است که دوره های سه گانه اصلی این دولت، یعنی تاسیس، شکوفایی و فروپاشی و سقوط، همراه با بیان ویژگی های اساسی هر دوره، بازگو می شود. در فصل دوم تشکیلات حزبی موحدین بررسی شده است. مفهوم حزب نزد موحدین، شکل گیری تشکیلات حزبی و نقش آن، نحوه آموزش حزبی و نقش و وظیفه آن و تغییرات تمام امور به علت انتقال از مرحله انقلاب به مرحله شکل گیری مباحث اصلی این فصل را تشکیل می دهند. فصل سوم درباره نظام سیاسی است که نگارنده خط و مشی سیاست دولت را ترسیم و تعیین می کند. مباحث اصلی این فصل عبارت اند از: شروط خلافت، نحوه انتخاب خلفا، مراسم بیعت با آنان، القاب و عناوین، نقش درباریان، و اختیارات شوراهای مشورتی و تحولات و تغییرات آن در سه فصل بعدی، تشکیلات اجرایی سیاست های کلی نظام سیاسی بررسی شده است.
فصل چهارم شامل معرفی سازمان اداری، اعم از مرکزی یا ایالتی است که عبارت اند از: وزارت، دیوان انشاء، برید، اداره امور نظامی و مالی، و انتخاب والیان و اختیارات آنان. فصل پنجم به تشکیلات دینی و قضایی اختصاص یافته مشتمل است بر بررسی منابع احکام، سازمان های صدور، اجرای احکام و نظارت بر آن ها، دستگاه های قضایی، شورا، دادگستری، دادرسی، حسبه، اقامه نماز و امور مربوط به آن مانند امامت، خطبه و اذان. در فصل ششم نیز تشکیلات نظامی موحدین بررسی شده که شامل این موضوعات است: سازمان های ارتش، فرماندهی، تجهیزات و تاکتیک های جنگی، نظم، سازماندهی، نقشه، ناوگان دریایی و سایر مقولات مربوط به ارتش.

در خاتمه کتاب نتایج بررسی های یاد شده آورده شده است. فهرست منابع و نمایه اسامی در پایان کتاب آمده است .

مشخصات کتاب
شابک9789649390659
نویسنده

صادق خورشا

زبانفارسی
ناشرمرکز پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
جلدشومیز
قطعوزیری
تعداد صفحه304
سال انتشار1394

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب