دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب دو امام مجاهد

کتاب دو امام مجاهد | بلوط سفید
کتاب دو امام مجاهد
100,000 تومان

کتاب دو امام مجاهد

کتاب دو امام مجاهد

شش گفتار از آیت الله خامنه ای در تحلیل مبارزات سیاسی حسنین (علیهم السلام)

کتاب دو امام مجاهد مشتمل بر شش گفتار از آیت الله خامنه ای است که در سالهای ۵۱ و ۵۲ ایراد شده است.

دو گفتار اول کتاب، شامل دو سخنرانی ایشان در فروردین سال ۵۱ است که در حسینیه‌ ارشاد تهران انجام شده است در این دو جلسه که به مناسبت ایام شهادت امام حسن در آخر ماه صفر برگزار شده، علاوه بر شرح نظریه‌ «انسان ۲۵۰ساله» به جایگاه والا و مهم امام حسن در این دوران و چرایی دست کشیدن از جنگ و علل پذیرفتن آتش بس و بیان تفاوت شرایط امام حسن و امام حسین پرداخته‌اند.

گفتار سوم تا پنجم اثر، اختصاص به سه سخنرانی ایشان در شب تاسوعا، عاشورا و شام غریبان محرم ۱۳۹۴ هجری قمری (مصادف با بهمن ۱۳۵۲) با موضوع «تحلیل قیام حسینی» دارد. این سه سخنرانی در مسجد کرامت مشهد ایراد شده اند.

در گفتار چهارم به اهداف قیام حسینی اشاره و برای روشن شدن مطلب به تحلیل ریشه‌های آن می‌پردازند ایشان با انقلاب دانستن بعثت پیامبر اکرم، دگرگونی هایی را که پس از ظهور پیامبر اسلام در جامعه‌ جاهلی آن روز ایجاد شد، برمی شمرند. ایشان اهم اهداف پیامبر را، گستراندن تفکر توحیدی و نفی عبودیت طواغیت، از بین بردن اختلافات طبقاتی و ناعدالتی ها و تکریم انسان می‌دانند. ایشان با پرداختن به موضوع انحراف جامعه‌ اسلامی از اهداف بعثت، به ترسیم شرایط دوران خلفای سه گانه‌ اول بویژه خلیفه‌ سوم میپردازند.

در گفتار پنجم پس از مرور سریع مباحث دو گفتار قبل، به دوران امام حسین و اقدامات ایشان اشاره میکنند و بحث مستوفا و مستندی را در این زمینه ارائه می‌دهند. نکته‌ جالب توجه در این گفتار، قسمت پایانی آن است که با دعوت مخاطب به تفکر در اهداف قیام امام حسین با نقل داستان «طوطی و بازرگان» همگان را به انقلاب بر ضد یزیدیان دعوت می‌کنند.

گفتار آخر کتاب حاضر، مربوط به سخنرانی شب عاشورا در محرم سال ۱۳۹۳ هجری قمری (مصادف با ۲۴ بهمن ۱۳۵۲) در این هیئت است. در این گفتار با نقد سه نظریه در باب قیام حسینی، نظریه‌ چهارمی به‌عنوان نظریه‌ صحیح اثبات می‌گردد. ایشان هدف قیام حسینی را تجدید حیات انقلاب پیامبر اعظم می‌دانند و در این گفتار نیز به طور ضمنی و در لفافه مخاطب خود را دعوت به الگو برداری از حرکت امام حسین در قیام بر ضد دشمنان اسلام و حاکمان طاغوتی می‌کنند.

نوع نگاه ایشان در این شش گفتار، بسیار بدیع است و با اینکه در زمان ایراد این بیانات در سن ۳۲ و ۳۳ سالگی بوده‌اند. منابع روایی و تاریخی متعددی مورد استفاده‌ ایشان قرار گرفته است که سخنرانی ایشان را بسیار متفاوت از سخنرانی های معمول آن زمان و حتی حال حاضر می‌کند و بیشتر به جلسات علمی و درسی محققانه شبیه است.

مشخصات کتاب
شابک9786008218340
نویسنده

سید علی حسینی خامنه ای

زبانفارسی
ناشرانقلاب اسلامی
جلدشومیز
قطعرقعی
تعداد صفحه332
سال انتشار1401

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب