دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب های درسی حوزوی خواهران : زن در اسلام (فریبا علاسوند)

کتاب زن در اسلام (فریبا علاسوند) | بلوط سفید
کتاب های درسی حوزوی خواهران : زن در اسلام (فریبا علاسوند)
86,000 تومان

کتاب های درسی حوزوی خواهران : زن در اسلام (فریبا علاسوند)

کتاب های درسی حوزوی خواهران :  زن در اسلام (فریبا علاسوند)

در کشور ما با وجود تمام پیشرفت های به دست آمده برای زنان پس از انقلاب اسلامی، با آغاز دهه هفتاد گفتگوهای چالشی و گاه انتقادی پیرامون حقوق زن در گرفت. فعالیت داخلی منقدان به ضمیمه فشارهای خارجی برای تضعیف دیدگاه دینی درباره حقوق فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان باعث گردید متفکران دینی با تلاش بیشتری به دفاع از دیدگاه اسلامی راجع به زن و خانواده بپردازند. برای این منظور با تبیین صحیح آموزه های اسلامی درباره زنان، به پالایش فکر دینی از سنت های نادرست از یک سو و جلوگیری از التقاط و رخنه افکار غربی به بهانه نوخوانی متون دینی از سوی دیگر روی آورند.

در کتاب زن در اسلام؛ تلاش شده ضمن بهره گیری وافر از میراث علمی گذشتگان و نوشته های ارزشمند معاصر، ماهیت بین رشته ای مطالعات زنان حفظ گردد.  به همین دلیل به حسب نیاز و با نگاه تخصصی به موضوعات در هر گفتار، کوشش شده تا نسبت موضوع  با دانش مربوطه از نظر محتوا و منابع رعایت گردد. افزون بر این، در فصل اول تا سوم، مبانی و در فصل های بعدی یک دوره فشرده از حقوق و مسئولیت های زنان در عرصه های فردی، خانوادگی و اجتماعی  شامل پاسخ به شبهات، تولید روش علمی در برخی مباحث و بازخوانی جایگاه علمی برخی گزاره ها در حوزه مطالعات زنان، بررسی تطیبقی موضوعات زنانه با تأکید بر تبیین روزآمد فکر دینی، تبیین نظام حقوقی اسلام در باره زن و…  محورهای کلان کتاب را تشکیل می دهندو طلاب علوم دینی به صورت منضبط و سازمان یافته با این حوزه علمی آشنا می شوند. جایگاه انسانی زن، جایگاه ارزشی زن، تفاوت های تکوینی زن و مرد، هویت و نقش های جنسیتی، نسبت میان زن و مرد، برابری و فمینیسم، عناوین گفتارهای این اثرند. سازماندهی موضوعات زیر نظر محققان به نام این رشته علمی انجام گرفته تا علاقمندان دالان مطالعاتی آن را آگاهانه تر طی کنند. حفظ ماهیت بین رشته ای و ضرورت رویکرد علمی دامنه مباحث را به فلسفه، فلسفه اخلاق، فقه، اصول فقه، حقوق و جامعه شناسی کشانده است. به پیوست بحثی در مورد فمینیسم و تحلیل و نقد آن آمده است.کتاب زن در اسلام نوشته خانم فریبا علاسوند در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.


گزیده ای از کتاب
فلسفه نفقه

نفقه ای که مرد به همسر خود می پردازد، مانند تامین خورد و خوراک بنده و کنیز و چهارپا نیست؛ چنان که تامین مخارج خویشاوندان دیگری که نفقه آنان در صورت فقر و نیاز بر دوش مرد است از آن جمله به شمار نمی آید. یک مرد نفقه فرزندان خود را تامین می کند؛ چون آنان را به وجود آورده و نفقه، حق طبیعی فرزندان است. همو نفقه والدین نیازمند خود را تامین می کند؛ زیرا والدین او را به وجود آورده و تیمارش کرده اند و حقی بر او یافته اند. این کاری انسانی است که انسان به دیگر خویشاوندان نیازمندش انجام می دهد. همان گونه که مستحب است در صورت امکان، انسان به دیگر خویشاوندان نیازمندش کمک رساند و نفقه آنان را تامین کند.

نفقه زن نیز برای خود مبانی و کارکردهایی دارد که فلسفه آن را تشکلیل می دهد. توضیح ان که مرد مالکزن نیست و زن در عین آنکه یه عقد شوهرش درامده از استقلال شخصیت برخوردار است . مرد نمی تواند او را به انجام کارهای خانه، حتی شیر دادن فرزندش وادار کند؛ یا نمی تواند به دارایی شخصی او تعرض کند و یا برای آن تصمیم بگیرد. زن نیز به حکم دلایل شرعی، اهلیت کافی برای مالکیت و اداره دارایی خود دارد…

مشخصات کتاب
شابک978600378157
نویسنده

فریبا علاسوند

زبانفارسی
ناشرهاجر
جلدسلفون
قطعوزیری
تعداد صفحه400
سال انتشار1401

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب