دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب عقل و دین از دیدگاه ملاصدرا و برخی فیلسوفان صدرایی معاصر

کتاب عقل و دین از دیدگاه ملاصدرا و برخی فیلسوفان صدرایی معاصر | بلوط سفید
ناموجود
کتاب عقل و دین از دیدگاه ملاصدرا و برخی فیلسوفان صدرایی معاصر
32,000 تومان

کتاب عقل و دین از دیدگاه ملاصدرا و برخی فیلسوفان صدرایی معاصر

کتاب عقل و دین از دیدگاه ملاصدرا و برخی فیلسوفان صدرایی معاصر

این اثر به دنبال بررسی نسبت عقل و دین در نظر برخی از صاحب ­نظران و فیلسوفان اسلامی است. شخصیت­هایی که در این پژوهش مورد توجه قرار گرفته­ اند عبارت­ند از: صدرالمتألهین شیرازی(ره)، علامه طباطبایی(ره)، شهید آیت الله مطهری(ره)، آیت الله مصباح یزدی و آیت الله جوادی آملی. وجه اشتراک شخصیت­ های یاد شده، حکمت متعالیه است که صدرالمتألهین مؤسس و سایرین از پیروان حکمت متعالیه محسوب می­گردند. این کتاب در شش فصل تنظیم شده است. 

 • فصل اول «پیشینه بحث نسبت عقل و دین در تاریخ اسلام» را مورد بررسی قرار داده و تاریخچه ­ای از بحث را با معرفی سه رویکرد اهل حدیث، مکتب معتزله و مکتب اشاعره ارائه نموده است.
 • فصل دوم به بررسی «عقل و دین در مکتب صدرالمتألهین» پرداخته است. علاوه بر کلیاتی در توضیح معنای عقل و دین و... نسبت عقل و دین در برخی آموزه ­های دینی از منظر ملاصدرا مورد بررسی قرار گرفته است. این آموزه ­ها عبارت­ند از: رابطه خدا با جهان و انسان، علم الهی، حدوث و قدم عالم، معاد جسمانی، خلود در عذاب، سریان درک و شعور و عشق در همه موجودات و خلقت ارواح قبل از ابدان.
 • فصل سوم «عقل و دین در نگاه علامه طباطبایی» را مورد بررسی قرار می­دهد. در مباحث کلی این فصل، موضوعات معنای عقل، نسبت عقل و دین، نیاز بشر به دین، دین و تفکر منطقی آمده است. آموزه­ های دینی که نسبت عقل و دین در آن از منظر علامه طباطبایی مورد بررسی قرار گرفته است عبارت است از: الهیات و معارف دینی، اثبات وجود خدا، افعال الهی، تکالیف دینی، مجازات اخروی، شفاعت اخروی، متشابهات در قرآن، جهاد ابتدایی و برده­داری. فصل سوم به بررسی دیدگاه آیت الله مطهری اختصاص دارد. در گفتار اول، با عنوان کلیات، نسبت عقل و دین، اسلام و پرورش عقل، تجلیات عقل­گرایی در اسلام آمده است. و در گفتار دوم این فصل، نسبت عقل و دین در خداشناسی، جبر و اختیار و قضا و قدر، ختم نبوت، مجازات اخروی، مسائل فقهی، آموزه ­های اقتصادی اسلام مستند به آثار استاد مورد بررسی قرار گرفته است.
 • در فصل چهارم، آراء استاد مصباح یزدی آمده است. در مباحث کلی این فصل، خواننده با تعریف عقل و دین، نسبت عقل و دین، تطابق یا تعارض عقل و شرع و پیامدهای منفی انکار عقل و ادراکات عقلی در آموزه ­های دینی آشنا می­شود. توحید در فاعلیت، صفات خدا، کمال نهایی بودن قرب به خدا، قرب به خدا و خوشبختی، اعجاز، عبادت، نیت قلبی، اخلاق و حقوق، موضوعاتی است که نسبت عقل و دین در نحوه تبیین آنها مورد بررسی قرار گرفته است.
 • فصل پایانی به تبیین دیدگاه­ های آیت الله جوادی آملی می­پردازد. عناوین قسمت ­های این فصل عبارت­ند از: تعریف دین، تعریف عقل و کارکرد آن، حجیت و اعتبار عقل، نسبت عقل و دین.

لازم به ذکر است که نویسنده در این اثر، تنها به نقل مباحث و دیدگاه ­های شخصیت­های مورد نظر بسنده نکرده است؛ بلکه تا حدودی به نقد و ارزیابی مباحث و دیدگاه ­ها نیز پرداخته است.

  مشخصات کتاب
  شابک9789647788656
  نویسنده

  عباس نیکزاد

  زبانفارسی
  ناشرمرکز پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
  جلدشومیز
  قطعوزیری
  تعداد صفحه306
  سال انتشار1389

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب