دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب معنا شناسی 1

کتاب معنا شناسی 1 | بلوط سفید
کتاب معنا شناسی 1
96,000 تومان

کتاب معنا شناسی 1

کتاب معنا شناسی 1

در قرن بیستم، برخی دانش ها استقلال پیدا کردند که در فهم متن و تحلیل معنا، کاربرد گسترده ای دارند، متون دارای اهمیت ویژه ای هستند. هر متنی در صدد انتقال دادن معنایی به خواننده است؛ البته همه متون در مرتبه و سطح واحدی قرار ندارند. متون ادبی، دسته و مجموعه ای خاص از متون را تشکیل می دهند که درون آن نیز زیر مجموعه های متفاوتی مانند متون شعر، نثر و... وجود دارند.همچنین متون دینی مجموعه ای متفاوت از متون را تشکیل می دهند و انواع متفاوتی دارند و نمی توان همه را در یک سطح در نظر گرفت. می توان هر متن را یک جهان در نظر گرفت که واژگان و مفاهیم خاص خود را دارد و از جهان متن دیگر متمایز است.

این متون، یا جهانهای متون، شبکه ای از مفاهیم و طرح هایی نو در می افکنند و در صدد انتقال دادن معنا و تصویری خاص به خواننده خود هستند و از این رو، جهان جدیدی را به روی خواننده می گشاید. در قرن بیستم، نظریات بسیار متنوعی در باره جهان متن و فهم خواننده، از آن مطرح شده است. برخی از این نظریات مدعی اند که متن با پشت سر نهادن بستر و زمینه تکوین و تأليف خود و غياب نگارندهاش، حامل بی نهایت معنا می شود که در میان آنها ترجیحی در کار نیست. متن، معنای خاصی ندارد. پاسخ دادن به این پرسش که آیا متن، معنای خاصی دارد یا نه؟ و آیا متن معانی بی نهایت را بر می تابد؟ بسیار اهمیت دارد. بسیاری از نزاع ها در زمینه های متفاوت بر سر معانی متون رخ می دهند و بی تردید، باید دلائل هریک از نظریات متفاوت را سنجيد.

باز درباره متون این پرسش نیز مطرح می شود که آیا فهم متون، با محدودیت های خاصی مواجه است، یا هیچ محدودیتی برای فهم معنای متون در کار نیست و بی نهایت فهم از یک متن امکان پذیر است؟

معنای متن را باید با کدام معیارها و روش ها بفهمیم؟ مسئله تعدد، یا وحدت معنا و نیز مسئله تنوع، یا وحدت فهمها تنها دو مسئله از انبوهی از مسائل ناظر به فهم متون هستند که در خور تأمل اند.

  مشخصات کتاب
  شابک9786002983213
  نویسنده

  علیرضا قائمی نیا

  زبانفارسی
  ناشرمرکز پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
  جلدشومیز
  قطعوزیری
  تعداد صفحه257
  سال انتشار1400

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب