دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب پرسش از حقیقت انسان

کتاب پرسش از حقیقت انسان | بلوط سفید
کتاب پرسش از حقیقت انسان
  • موجودی: موجود
  • ناشر: انتشارات طه
  • کد کالا: 6200172
  • ISBN/شابک: 9786005334425
205,000 تومان

کتاب پرسش از حقیقت انسان

کتاب پرسش از حقیقت انسان

مطالعه تطبیقی در آراء ابن عربی و هیدگر

این کتاب دارای یک درآمد، یک پیشگفتار و سه بخش است. بخش اول با عنوان انسان در حکمت ابن عربی شامل شش فصل است. فصل اول، با عنوان تمهید به اندیشه‌های ابن‌عربی است و به مسائلی هچون عرفان و تصوف در فرهنگ اسلامی و ایرانی، سیر و سلوک، سرچشمه‌ها، مقام عقل در طی طریق، حضور و حصول، و کتاب فصوص الحکم می‌پردازد. فصل دوم با عنوان انسان به‌مثابة «کون جامع» به مباحثی از قبیل کون جامع، برخی اوصاف کون جامع، ایجاد عالم، کلمات انبی و حکمت‌های آن، کلمه آدمی و حکمت الهی و پرسش از کلمات غیرنبوی اختصاص دارد. فصل سوم با عنوان نسبت ذات انسان و حق به مباحثی از قبیل غنای حق و افتقار انسان، خلقت انسان بر صورت حق، برخی تناظرات بین حق تعالی و انسان، طریق علم ما به حق، حجاب، کشف، وجود و عدم، قرب نوافل و فرایض، حمل امانت، امور کلیه و اسما در عالم، برزخیت حقیقت انسان می‌پردازد. فصل چهارم با عنوان عالم به منزله صورت حقیقت انسان، شامل بحث از انسان و عالم، انسان و فرشتگان، حقیقت انسان و افراد آن، اعتبارات مختلف در بحث از انسان، تردد بین صورت نوعیه و تعین فردی، از «من» فرد تا صورت نوعیه و روایتی از حقیقت انسان است.

فصل پنجم نیز با عنوان زمان، تاریخ و عالم انسانی به بحث از ریشه تزاحم و تخاصم در عالم، اختصام در ملاء اعلی، نقش انسان کامل در رفع اختصام و دولت اسما اختصاص یافته است.

بخش دوم این کتاب با عنوان سیر تحول پرسش از انسان در اندیشة هیدگر، شامل چهار فصل است. فصل اول این بخش با عنوان تمهید به چند بحث شامل راه، پرسش، وطن، عناصر و مقومات راه تفکر هیدگر، در مسیر پرسش وجود، و پرسش وجود و ذات انسان می‌پردازد. فصل دوم با عنوان انسان به‌عنوان دازاین به مباحث مربوط به اصطلاح دازاین، دازاین و اگزیستانس، تحلیل وجودشناختی دازاین، در عالم بودن، فرد منتشر، گشودگی دازاین، عناثر مقوم گشودگی، دریافت موقعیت، فهم و درایت، گفتار، ترس‌آگاهی، مبالات و پروا به‌مثابة وجود دازاین، دازاین و زمان‌مندی، مفوم زمان، زمان‌مندی به‌مثابة معنای وجودشناختی مبالات، تحلیل عناصر ساختاری مبالات بر اساس زمان‌مندی، زمان‌مندی و تاریخ‌مندی، و پرسش وجود و زمان می‌پردازد. فصل سوم با عنوان «گشت» در طریق تفکر، مباحث توصیف گشت، گشت به‌مثابة فرارفتن از متافیزیک، وجود، برخی مناظر جدید پس از گشت، بحثی در بارة تعبیر «وجودداشتن»، و دازاین بین وجود و عدم را شامل می‌شود. فصل چهارم با عنوان به سوی رخداد، سه بحث مفهوم رخداد، رخداد و تجربة قرب، و تاریخ وجود را دربرمی‌گیرد. فصل پنجم با عنوان افق‌های پیش روی انسان معاصر به بحث از پایان فلسفه، تفکری دیگر، وارستگی؛ تمهیدی برای تفکر آینده، خاستگاه تفکر وارستگی، و نسبت تفکر هیدگر با تفکر دینی می‌پردازد.

بخش سوم که مهمترین بخش این کتاب است با عنوان مطالعه‌ای تطبیقی در آرای ابن عربی و هیدگر با التفات به «پرسش از حقیقت انسان»، پنج فصل با عناوین تمهید، بنیادهای مشترک یا مشابه، برخی قرابت‌ها و همخوانی‌ها، برخی امکانات هم‌سخنی، و برخی افق‌های مشترک را شامل می‌شود. فصل تمهید به توضیح نقش پرسش و تعیین سرپرسش در مطالعات تطبیقی، امکان گفتگو در مابعد تاریخ، تفاوت عوالم و مبادی عزیمت، نحو ملاحظة تفاوت‌ها، تجربه و تفکر عرفانی، بیرون‌کردن جامة عرفانی از تجارب یک سنت، امکان سرایت‌دادن تجارب یک سنت به سنت دیگر، امکان تقریب عوالم، و رویکردهای مختلف به یک سنت می‌پردازد. فصل دوم با عنوان بنیادهای مشترک یا مشابه، مباحثی از قبیل وجود، حقیقت، انسان، تفکر، زمان و تاریخ، زبان، و قرب را طرح می‌کند. فصل سوم با عنوان برخی قرابت‌ها و همخوانی‌ها، بحث‌هایی از قبیل وجود-حق، وجودبینی-حق‌بینی، طلب رویت حق- پرسشی از وجود، کون جامع-دازاین، انبیا و اولیا-سخن‌گویان وجود، انانیت-اومانیسم، طور ورای طور عقل-فراروی از متافیزیک، موت-وجود به سوی مرگ، و غلبة رحمت-نجات‌دهنده را شامل می‌شود. فصل سوم با عنوان برخی امکانات هم سخنی، بحث‌هایی از قبیل بانگ جرسی از حقیقت آدمی، دعوت به حضور، وارستگی، و گشودگی را دربرمی‌گیرد. و در نهایت، فصل چهارم با عنوان برخی افق‌های مشترک به طرح پرسش از حوالت عصر، آینده، انتظار، و به سوی زبانی مشترک می‌پردازد.

بخش ضمیمه کتاب نیز دارای دو سرعنوان کلی است: یکی با عنوان تمهیدی برای فهم «انسان در فلسفة معاصر» که بحث‌هایی از دوره جدید از دکارت، بیکن، روسو، کانت، هگل تا فویرباخ، هردر، و مارکس را شامل می‌شود. و دیگری با عنوان آغاز تلقی‌های دیگر از «انسان» از جمله به بحث از اندیشه‌های شوپنهاور، کی‌یرکه‌گور، نیچه، هوسرل، شلر، کاسیرر، مارکوزه، سارتر، یاسپرس، مارسل، فروید، بلوخ می‌پردازد.  

مشخصات کتاب
شابک9786005334425
نویسنده

علی اصغر مصلح

زبانفارسی
ناشرطه
جلدگالینگور
قطعرقعی
تعداد صفحه480
سال انتشار1395

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب