دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب چرا شیعه هستم ؟

کتاب چرا شیعه هستم ؟ | بلوط سفید
کتاب چرا شیعه هستم ؟
78,000 تومان

کتاب چرا شیعه هستم ؟

کتاب چرا شیعه هستم ؟

کتاب "چرا شیعه هستم" به قلم محمدرضا حدادپور جهرمی به اثبات عقاید شیعه امامیه درباره امامت و خلافت امام علی علیه السلام پس از پیامبر صلی الله علیه و آله می پردازد.

نویسنده آورده است: برای هر انسانی مهم است ک بداند آراء و اعتقادات وی دارای چه منابعی است و سرچشمه آن از کجاست; اما جذاب ترین و پرفایده ترین روش اثبات حقانیت دین یا مذهبی این است که دلایل حقانیت آن را از منابع مهمترین رقیبان خود بیرون آورد; یعنی با استفاده از روش منطقی معروف که مبتنی بر پوشش و اقرار است, دلایل و مبانی حقانیت مذهب خویش را اثبات کند. بیش از نود و پنج درصد منابعی که در این اثر استفاده شد, همگی از منابع مهم و دست اول اهل تسنن می باشد که به اعتراف اهل فضل از بهترین شیوه های اثبات حقانیت می باشد.اگر ما معتقدیم که یگانه راه نجات, مکتب اهلبیت علیهم السلام است و اهل سنت واقعی در اصل شیعیان هستند, پس باید به خود زحمت اثبات و گفتگوهای منصفانه با دیگر مذاهب را بدهیم هرچند که تجربه ثابت کرده که مخالفان شیعه آن چنان که باید و شاید تن به مناظره نمی دهند اما این دلیل بر آن نمی شود که شیعیان نیز مانند آنان رفتار کنند.
این کتاب در 7 فصل تنظیم شده است:

 • فصل اول اثبات وجود خداوند و توحید که به 10 دلیل و برهان بر اثبات توحید می پردازد.
 • فصل دوم نیاز به دین  شریعت آسمانی به توضیح در باب مذاهبی چون آنگلوساکسون شیطان پرستی بودیزم و کنفسیوس می پردازد.
 • فصل سوم هدف و فلسفه بعثت انبیاء
 • فصل چهارم ضرورت امامت به این مساله از دیدگاه تشیع می پردازد.
 • فصل پنجم وجوه مشترک و متمایز در مساله امامت از دیدگاه فریقین به دیدگاه اشتراک و اختلافی شیعه و سنی درباره امامت می پردازد.
 • فصل ششم دلایل حقانیت امام علی علیه السلام در منابع اهل سنت با 12 دلیل به اثبات حقانیت امام علی علیه السلام می پردازد که برگرفته از احادیث نبوی و یا آیات قرآن کریم است و مختصری از فضایل امام علی علیه السلام در کتب اهل سنت را ذکر می کند.
 • فصل هفتم پاسخ به سوالات و شبهات پیرامون افکار تشیع که به 12 شبهه درباره شیعیان پاسخ گفته شده است.
 • و در بخش خاتمه از علمای اهل تسنن چند سوال مهم پرسیده شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

در اینجا به شش مورد از مهم ترین عقاید اهل سنت درباره امامت اشاره می کنیم و انها را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم:

 اهل سنت امامت را مشروط به عصمت نمی دانند و معتقدند حتی شاید امکان هم نداشته باشد که غیر از پیامبر صلی الله علیه و آله کسی معصوم باشد.

نقد این نظریه : در مقابل شیعیان معتقدند ـ به همان دلایلی که در فصل قبل ذکر شد ـ امام از خطا و عصیان به دور استو معصوم می باشد; چون افراد معمولا در رفتار و منش خویش دچار خطا و اشتباه می شوند, لذا وجود یک امام معصوم نیاز ضروری انهاست تا به او مراجعه کرده و حقیقت را بشناسند, لذا خود امام نباید خطاکار باشد. هم چنین کسی می تواندهمه شئون مادی و معنوی انسان ها را به دست بگیرد و اداره نماید که سعه وجودی داشته باشد ( جنبه و ظرفیتش موجود باشد ) و این سعه وجودی حاصل نمی شودمگر با عصمت و علم.

در این جا ممکن است این سوال به ذهن برسد که اگر امام واقعا معصوم است پس سبب این همه گریه , زاری و توبه که از آنها نقل شده است چیست؟ پاسخ این سوال را می توان در قالب یک مثال ساده جواب داد; در صورتی که یه شخص در تاریکی شب, وارد یک انبار بزرگ شود و در دست وی فقط یک چراغ قوه باشد, وی اشیاء بزرگ را به راحتی می تواند ببیند ولی اشیاء کوچک را به دلیل نور کم نمی تواند ببیند; حال در صورتی که نورافکنی قوی در اختیار او باشدقادر به دیدن اشیاء بسیار ریز نیز می باشد.کسانی که نور ایمانشان کم استفقط گناهان بزرگ را می بینند و دیگر گناهان را یا اصلا نمی بینند و یا به آنها اهمیتی نمی دهند; ولی برعکس کسانی که نور ایمانشان قوی است, چیزهای کوچک را هم می بینند و به آن بها می دهند.

 بعضی از عالمان اهل سنت معتقدند که حتی عدالت هم شرط امامت و خلیفه پیامبر بودن نیست!

شارح مقاصد می گوید: « امام حتی اگر فاسق هم باشد و با قهر و غلبه بر مردم مسلمان مسلط شده باشد باید از او اطاعت کرد.»

نقد این دو نظریه : عدالت خواهی در فطرت همه  انسان ها نهفته استو حتی کودکان هم این مساله را م یفهمند که امام باید نمونه بارز آن باشد. چون اگر امام عادل نباشد و گرفتر ظلم و هوای نفس باشد نمی توتاند عدالت را در همه شئون و مراتب تعریف و اجرا نماید, چه رسد به اینکه امام فاسق باشد! ...

  مشخصات کتاب
  شابک9786229742600
  نویسنده

  محمدرضا حدادپور جهرمی

  زبانفارسی
  ناشرحداد
  جلدشومیز
  قطعرقعی
  تعداد صفحه166
  سال انتشار1401

  نوشتن نظر

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
  بد خوب