دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

کتاب چهار گفتار در تبیین زمینه‌ها، علل، و آثار حادثه‌ عاشورا

کتاب چهار گفتار در تبیین زمینه‌ها، علل، و آثار حادثه‌ عاشورا | بلوط سفید
کتاب چهار گفتار در تبیین زمینه‌ها، علل، و آثار حادثه‌ عاشورا
50,000 تومان

کتاب چهار گفتار در تبیین زمینه‌ها، علل، و آثار حادثه‌ عاشورا

کتاب چهار گفتار

در تبیین زمینه‌ها، علل، و آثار حادثه‌ عاشورا

این کتاب شامل چهار سخنرانی آیت‌الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی است که با توجه به موضوع مشترک تمامی آنها یعنی تبیین و تحلیل زمینه‌ها و عوامل مؤثر در بروز حادثه‌‌ عاشورای سال شصت و یک هجری قمری در کربلا اینک به صورت مجموعه منتشر می‌‌گردد.
در تمامی گفتارهای چهارگانه هدف از این مباحث توجه دادن جامعه‌‌ اسلامی به عوامل بروز انحراف جامعه‌ صدر اسلام به منظور جلوگیری از تکرار فاجعه‌‌ عاشورا در دوران معاصر است.

 

صفحاتی از کتاب
اولین عبرتى که در قضیه‌‌ عاشورا ما را به خود متوجه مى‌کند، این است که ببینیم چه شد که پنجاه سال بعد از درگذشت پیغمبر ، جامعه‌‌ اسلامى به آن حدى رسید که کسى مثل امام حسین‌، ناچار شد براى نجات جامعه‌‌ اسلامى، چنین فداکارى‌ اى بکند؟ این فداکارى حسین بن على، یک وقت بعد از هزار سال از صدر اسلام است؛ یک وقت در قلب کشورها و ملتهاى مخالف و معاند با اسلام است؛ این یک حرفى است. اما حسین ‌بن على، در مرکز اسلام، در مدینه و مکه ـ مرکز وحى نبوى ـ وضعیتى دید که هر چه نگاه کرد چاره اى جز فداکارى نداشت؛ آن هم چنین فداکارى خونین با عظمتى! مگر چه وضعى بود که حسین ‌بن‌ علی، احساس کرد که اسلام فقط با فداکارى او زنده خواهد ماند، والا از دست رفته است؟! عبرت اینجاست. روزگارى رهبر و پیغمبر جامعه‌‌ اسلامى، از همان مکه و مدینه پرچمها را مى‌‌بست، به دست مسلمانها مى ‌داد و آنها تا اقصى‌ نقاط جزیره العرب و تا مرزهاى شام مى‌‌رفتند؛ امپراتورى روم را تهدید مى‌کردند؛ آنها از مقابلشان مى‌‌گریختند و لشکریان اسلام پیروزمندانه برمى‌‌گشتند؛ که در این خصوص مى‌‌توان به ماجراى «تبوک» اشاره کرد. روزگارى در مسجد و معبر جامعه‌‌‌ اسلامى، صوت و تلاوت قرآن بلند بود و پیغمبر با آن لحن و آن نفس، آیات خدا را بر مردم مى‌‌خواند و مردم را موعظه مى‌‌کرد و آنها را در جاده‌‌ هدایت باسرعت پیش مى‌‌برد. ولى چه شد که همین جامعه، همین کشور و همین شهرها، کارشان به جایى رسید و آن ‌قدر از اسلام دور شدند که کسى مثل یزید بر آنها حکومت مى‌کرد؟! وضعى پیش آمد که کسى مثل حسین بن‌ على، دید که چاره اى جز این فداکارى عظیم ندارد! این فداکارى، در تاریخ بى نظیر است. چه شد که به چنین مرحله‌‌اى رسیدند؟ این، آن عبرت است. ما باید این را امروز مورد توجه دقیق قرار دهیم.

 

موضوعات مهم

  • لزوم عبرت گیری ازتاریخ صدر اسلام
  • درس اصلی در حرکت و قیام امام حسین
  • بی نظیر بودن حادثه‌ عاشورا در تمام تاریخ بشر
  • نقش خواص در جبهه های حق و باطل
  • نمونه ای از انحراف عوام بر اثر بی بصیرتی و غفلت و دنیا دوستی خواص

مشخصات کتاب
شابک9789642951550
نویسنده

سید علی حسینی خامنه ای

زبانفارسی
ناشرانقلاب اسلامی
جلدشومیز
قطعرقعی
تعداد صفحه132
سال انتشار1400

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب