لیست دوم از مجموعه 30 کتابی که بیشتر توصیه شده تا همگان بخوانند :

 16- تار شارلوت نوشته ی ای بی وایت

با شارلوت ، یک عنکبوت دوست داشتنی و سخاوتمند ، و فرن ، یک دختر کشاورز که در تلاش برای نجات ویلبر از تبدیل شدن به صبحانه است، همراه باشید. تار شارلوت صرفا به یادآوری این که باید به شگفتی های ساده زندگی روزمره بپردازید و با همه موجودات زنده مهربان باشید، میپردازد. 

17- شیر ، جادوگر و کمد لباس نوشته ی سی اس لوئیس

یکی دیگر از دنیای مشهور فانتزی ، نارنیا خانه صدها موجود باشکوه است که هرکدام ریشه ، اخلاق و آرمان های خاص خود را دارند. این کتاب، با ورود به کمد لباس و ملاقات با مشهورترین شخصیت های ادبی تاریخ، به شما اجازه تخیل و وحشت می دهد.

18- خوشه های خشم نوشته ی جان اشتاین بک

این رمان که در سال 1939 منتشر شد ، در جریان رکود بزرگ نوشته شده است و داستان یک خانواده در اوکلاهما را دنبال می کند که مجبور به سفر به کالیفرنیا هستند. با این کتاب آمریکا را در قصه ای تجربه کنید که مردمش به داراها و ندارها، قدرتمندان و ناتوان ها تقسیم شده اند.

19- ارباب حشرات نوشته ی ویلیام گولدینگ

این رمان کلاسیک زندگی پسرانی که در جزیره ی دور افتاده ای گیر افتاده اند و پسرفت آنان به وحشی گری را دنبال می کند که وجود جزیره زیبا و لذت بخش آنها طی یک کابوس بدوی و بی رحمانه از بین میرود.

20- بادبادک باز نوشته ی خالد حسینی

این کتاب داستان دوستی واقعی را روایت میکند. بادبادک باز امیر را دنبال می کند و علی رغم رها کردن او به دلیل اختلافات قومی و مذهبی که در آن زمان در کابل افغانستان برجسته و مهم بود، سعی دارد تنها دوست واقعی خود را پیدا کند.

21- موش ها و آدم ها نوشته ی جان اشتاین بک

موش ها و آدم ها داستان پیچیده ای از دوستی دو کارگر مهاجر است: جورج میلتون و لنی اسمال ، در کالیفرنیا. در این کتاب میتوانید دوستی آنها را در حالی که هر دو در جهت رویاهای کوچک خود شامل داشتن زمین و حیوانات خانگی تلاش می کنند، مشاهده کنید.

22- داستان دو شهر نوشته ی چارلز دیکنز

پس از هجده سال زندانی سیاسی ، دکتر مانت آزاد می شود و به همراه دخترش لوسی به انگلستان برمی گردد.  در آنجا دو مرد کاملاً متفاوت عاشق لوسی می شوند و این دو درگیر داستان عشق و فداکاری می شوند.

23- رومئو و ژولیت نوشته ی ویلیام شکسپیر

شاید مشهورترین داستان عاشقانه ای که تاکنون نوشته شده است همین باشد، رومئو و ژولیت یک تراژدی حماسی است که خوشحالی آرزو و امیال و تراژدی انتقام را بررسی می کند.

24- راهنمای اتومبیلرانی در کهکشان نوشته ی داگلاس آدامز

یک حوله بگیرید و آرتور دنت را در یک ماجراجویی خارق العاده در سراسر کهکشان همراهی کنید.  بیاموزید که جهان را خیلی جدی نگیرید و معنایی را که در زندگی خود به کار برده اید فراموش کنید ، زیرا همه ما می دانیم معنای واقعی زندگی 42 است ! 

25- بلندی های بادگیر نوشته ی امیلی برونته

این داستان پرشور و دلهره آور از عشق ، رقابت و انتقام در سال 1847 منتشر شد که در آن قصه كاترین ارنشاو و فرزندخوانده ی پدرش، هیت كلیف، را همانگونه که تبدیل به بزرگسالان بسیار متفاوتی می شوند، روایت میکند.

26- رنگ بنفش نوشته ی آلیس واکر

برنده چندین جایزه ، رنگ بنفش داستانی ویرانگر است که به زندگی زنان رنگین پوست در دهه 1930 ایالات متحده می پردازد. این کتاب سانسور شده که به چالش هم کشیده شده است، واقعیت خشن نمایش داده شده اش شما را متزلزل خواهد کرد.

27- آلیس در سرزمین عجایب نوشته ی لوییس کرول

این کتاب عجیب با شخصیت کنجکاوش ، به کشف توانایی تخیل و واقعیت داستان می پردازد. اگر طرفدار فرار از دنیای واقعی هستید ، قطعاً این کتاب برای شما نوشته شده است. 

28- فرانکشتاین نوشته ی مری شلی

ترکیبی از هیجان و گوتیک ، داستان احتیاطی و رمان عاشقانه ، فرانکشتاین داستانی است که هیچ همانندی ندارد. فرانكشتاین كه مری شلی آن را در هجده سالگی خود نوشت ، خوانندگان را ترغیب می كند كه از خود سؤالاتی كاملاً چالش برانگیز بپرسند: چه چیزی ما را انسان می كند؟  ما به عنوان موجودات زنده به چه چیزی بدهکار هستیم؟ علم تا کجا می تواند مرزهای طبیعت را بردارد؟

29- ماجراهای هاکلبری فین نوشته ی مارک تواین

ماجراهای هاکلبری فین که اغلب با عنوان رمان بزرگ آمریکایی روایت می شود ، یک داستان عمیق و پیچیده از دوستی ، نوجوانی و تغییر هنجارهای اجتماعی است.

30- سلاخ خانه شماره پنج نوشته ی کورت وونگات

اگرچه وونگات خودش اعتراف می کند که شخصیت ها یا تقابل های کمی در این کتاب وجود دارد ، اما تأثیر رمان او غیرقابل انکار است. ما در حالی که قهرمان اصلیمان، بیلی پیلگریم جنگ جهانی دوم را از یک منظر کاملاً منحصر به فرد تجربه می کند ، به زندگی اش مینگریم - در واقع او را از سیاره زادگاه خود ترالفامادور ربوده اند. این داستان غنی و کاملاً خنده دار ، هدفش این است که ما را از جنگ و قتلی که مقامات عمومی مجبور به انجام آن هستند ، منصرف کند.